Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Çekim ve Bütçe Komisyonunda

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda çağdaşlaşma çalışması kapsamında inşaatın başladığını, gelecek yıl bitireceklerini bildirdi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

HDP Balkı Saylav Zekâ Dilan Taşdemir, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda yaşanan sorunları sivil toplum örgütlerinin Veca’nın Doğubayazıt ilçesine yaptığı ziyarette Tecim Bakanı Mehmet Muş’a ilettiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Muş, inşaatın başladığını, gelecek yıl bitireceklerini söyledi.

MHP Iğdır Mebus Yaşar Karadağ, Nahçıvan ile cızık kapısında antre çıkışların kısıtlanmasının aşağı esnafı olumsuz yönde etkilediğini belirterek, bu durumun ayrımsız dakika önceki çözülmesinin Iğdırlı esnafa şen tıpkı koku aldıracağını söyledi.

Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan arasındaki normalleşme süreci kapsamında Alican Temel Kapısı’nın açılmasının beklendiğini kaydeden Karadağ, bu konuda atılacak konkre adımların merakla beklendiğini söyledi.

CHP’li Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirdi

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirerek, “Özellikle gümrükler üzere aynı alanda epeyden beri suistimal olmaması, bu konuyla ait sevgili, takı, usulsüzlük iddialarının olmaması sizin başarınızdır. Kıytırık takdir edilecek aynı genişlik, başarılarınızın devamını dileriz.” diye niteleyerek konuştu.

Ocak-ekim ihracatının 209 milyar dolara, ithalatının ise 300 milyar dolara çıktığına dikkati çekici Kuşoğlu, ilk defa 100 milyarı aşacak aynı dış ticaret açığının söz konusu olacağını söyledi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Saylav Ahmet Süslü, DÜRÜST Tümen’nin “3 Y (yolsuzluk, yasaklar, yetersizlik) ile uğraş edeceğiz” diyerek iktidara geldiğini belirterek, “Hayatın seçme alanında adam tıpkı yasaklar silsilesiyle cebin karşıyayız. Yöntemsizlik derseniz, cumhuriyet tarihinin toplamında mamul yağmadan henüz iri tıpkı fesih düzeni yaratıldı. Haliyle üstelik yokluk en üst seviyeye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Sayıştay Raporlarına bakıldığında bulguların karartıldığını, “problemli düz” denilen temas şeyin dahi üstünün kapatıldığını encam süren Hazır, “Hal hakeza olunca sansür, mehabet kurumlarına üstelik sıçramış oluyor.” dedi.

Ruhsar Pekcan’ın Tecim Bakanlığı görevinden alındığını belirten Şık, Icra Vekili Muş’a “Siz o koltukta otururken, sizden geçmiş oturan insanın özlük bakanlığını dolandıran tıpkısı hırsız olduğu ortaya intişar iken ne yaptınız?” diyerek sordu.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Süslü’ın bu ifadeleri konusunda kendisini uyararak, “‘Soruşturulsun, incelensin’ diyebilirsiniz ama egemenlik vermeniz akıllıca değil. Lütfen böyle bir açar kullanmayınız.” dedi.

SELIM Parti Giresun Saylav Cemal Öztürk, hemen iddiadan ibaret olan kâh şeylerle ilişik o ifadelerin yakışmadığını belirterek, “Eleştirebilirsiniz ama ‘hırsızlık’ üzere ifadeler aile adı ‘Apiko’ olan benzeri arkadaşımız eliyle dile getirildi. On Paralık süslü olmamıştır, bunlar kavisli şeyler.” diyerek konuştu.

CHP Konya Saylav Abdüllatif Şener, “Tecim Bakanlığı hangi hisse senedi yapıyor, fonksiyonları, bütçesi gibi yurt mıdır?” sorusunu yönelterek, bakanlığın fonksiyonları ile alay malay gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Şener, “Uygulanan siyaset, Tecim Bakanlığına sorulmamıştır, düzey fırlatılmıştır. Buna rağmen son 15 yılın bildirme efdal akan açığı ortaya çıkmıştır.” dedi.

“Parayı Avrupa’dan bulursanız akman, Rusya’dan bulursanız çepel mal, böyle aynı molekül mi var?”

DOĞRU Parti Uşak Mebus İsmail Sıra, ihtilaf milletvekillerinin cari açığın fazla olmasına ilişik eleştirilerine dikkati çekerek, “30 yıldır tek cari degaje vermeyen Almanya ne cari kategorik verdi?” diye sordu.

“Esmer servet ile cari açığın kapatıldığına” ilişkin iddialara Güneş, “Bu çok kusur. CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ta İngiltere’den söyledi. Vatanını, milletini seven bir koca, aslı astarı olmayan, ispatlanamayacak ve olması cins olmayan bir şeyi, yabancı ülkelere kendi ülkesini şikayet ayar mi? Siz ne merkez vatanseversiniz? Parayı Avrupa’dan, ABD’den bulursanız temiz mal, Rusya’dan bulursanız düzensiz servet, böyle bire bir öz mi var?” diyerek denk verdi.

CHP’li Kuşoğlu’nun CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olması amacıyla büyük himmet gösterdiğini rapor eden Zaman, “Avrupa ülkelerine gitmesi, orada beyanatlarda bulunması size karşı bire bir dek gibi. Titiz olun. Çünkü şansını azalttırıyor.” görüşünü paylaştı.

CHP Ankara Saylav Kuşoğlu, Zaman’e “Sayın Kılıçdaroğlu’nun az dışına gitmesi, seçimden sonraki iktidara hazırlık mahiyetindedir.” diye niteleyerek karşılık verdi.

İsmail Devir’in, iktisat politikalarını yemeden içmeden eleştirmekle ve bir öngörüde bulunmamakla eleştirdiği İYİ Fırka Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ise “İsmail Karın bu konularda küçümseme söylemesi, benim ortakulak ameliyatı yapmam üzere ayrımsız husus. Nedeniyle yaptığımız eleştiriden bilahare önerdiğimiz hal; Türk millî kimliğimiz, namusumuz olan Türk lirasının itibarını korumak.” dedi.

Komisyon Başkanı Yılmaz, Durmuş Yılmaz’ın bu ifadelerine katılmadığını belirterek, bilcümle milletvekillerinin temas konuda saraka gelir hakkına topluluk olduğunu dile getirdi.

Share: