Ekincilik kütüphanesi açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Birleşmiş Milel Kalkınma Programı (UNDP) hareket birliğiyle Çeltek’ın Banaz ilçesinde ekincilik kütüphanesi açıldı.

Banaz İlçe Ahali Kütüphanesi binasında vadi düz kütüphanenin açım törenine katılan Uşak Valisi Turan Ergün, kütüphanenin Türkiye’deki ilk ekincilik kütüphanesi olduğunu belirtti.

Projenin hem bereketli bir uygulama örneği görüntülemek hem dahi ölçeklendirilebilir benzeri analog oluşturup hal getirebilmeyi amaçladığını kaydeden Ergün, “Aynı zamanda bu kütüphane ayrımsız tohum kütüphanesi olacak ve yüzlerce tuhaf ağababa tohumu burada garanti altına alınacak. Yok olmaya beniz tutmuş döl gen çeşitliliği gelecek kuşaklara bu sayede muktebes olacaktır. Himaye altına alınan buradaki tohumlar temas sene eğlenceli olarak bölgedeki çiftçilerimize dağıtılmak suretiyle birlikte örgensel tarıma katkıda bulunulmuş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton bile kütüphanenin tarım için eke olduğunu dile getirerek, “Majör ayrımsız işaret ortaya kullanılmış. Bu projeye 422 başvuru gerçekleşti ve şu anda içinde bulunduğumuz Agro Kütüphane bunların yeryüzü iyisi seçildi.” dedi.

Dünyada açlık ve yer kirliliğinin yaşandığını kaydeden Vinton, “Tarım kütüphanesinin yeşil konsepti açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Banaz’üstelik oluşturulacak olan yeşil endüstri hamlesinin bu çalışmalarımıza haddinden fazla nazik katkıları olacak.” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra kurdeleyi kesen tören düzeni üyeleri kütüphaneyi gezdi.

Share: