Tayvan: Cezire çevresinde Çin’e ilişik 4 savaş uçağı ve 5 gemi görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, çağ süresince Ada çevresinde, Çin’e ilgili 4 çekişme uçağı ve 5 çarpışma gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ilişkin 4 uğraş uçağı ve 5 geminin Cezire çevresinde görüldüğü, uçaklardan 2’sinin Tayvan Boğazı’nda tarafların tartı alanlarını sınırladığı varsayılan albeni ve deniz hattının doğusuna uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilgili gelgel ve bahir araçlarının elektronik izlem araçları, karakol uçakları, gemiler ve düzlük füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gerilim

Çin’in, KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin güzeşte kamer başındaki ziyaretinin peşi sıra Tayvan çevresindeki askeri karakol faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “orta cızık”yi geçtiği uçuşları arttırdığı gözleniyor.

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 yıl aradan sonraları ülfet eden önce ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Musahabe, Cezire’yı topraklarının parçası adına gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin ardından Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 gün süren tatbikatlar Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Asıl silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kalaba sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin ardından, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 şahsiyet bire bir astronomi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn ve akıbet olarak dahi Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey güzeşte ay süresince Tayvan’ı görüşme etmişti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle mutlak diplomatik münasebat kurmasına, Konfedere Milletlerde ve diğer arsıulusal kuruluşlarda entrika edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.

Share: