İzmir yerel haberleri: Dikili’de Ekin, Gökçe Yazın ve Nutuk Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 dolaşma süresince düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e mecmu kaymakamlık sakinlerini gökçe yazın, firez ve sanatla buluşturdu.

“Kitap Dikili’birlikte Sunturlu” sloganıyla kent tarihinde bir umde imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) iş birliği ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında  “1. Dikili Kitap Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Yıl Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Mektup Günleri’nin küşat konuşmalarını, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Malatya Mebus Ege Ağbaba, Dikili Şehremini Adil Kırgöz ve YAYKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Öğür Meclisi Üyesi ve İstanbul Saylav Yunus Emre, CHP Fırka Meclisi Üyesi ve Ankara Saylav Tekin Bingöl, CHP İzmir Milletvekili Amor Erdan Tığ, CHP Ankara Saylav Yıldırım Kayaç, CHP 25-26. Devir Milletvekili Zeynep Altıok, CHP Fırka Meclisi Üyesi Yaşar Seyman büyüklük gündemine ilgilendiren görüşlerini, Kitap Günleri boyunca paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Kabaş, Mine Söğüt, Barış İnce, Istinkâf Etmek Öztürk, Şükrü Erbaş gibi ülkenin maruf gazeteci, yazar ve şairleri, söyleşi ve imza etkinliklerinde okurlarıyla aynı araya geldi. Benzeri hafta boyunca binlerce kitap seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve kent dışından mevrut vatandaşlardan aheste deste gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Firez görüşme etkinliklerine duruluk vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Ilkgüz 2022 tarihlerinde 36. Dikili Firez, Demokratlık ve Faaliyet Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Sene Zafer Korteji ile 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın de kutlandığı festivalin önceki gününde açılış konuşmalarını, CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Cıvıl Cıvıl Milletvekili Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer ve Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında ülke gündeminin değerlendirildiği panellere hatip adına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Saylav Mualla Öztunç, CHP Efdal Disiplin Yerleşmiş Başkanı ve Artvin Mebus Meram Bayraktutan, CHP Faziletkâr Disiplin Oturmuş Üyesi ve İzmir Mebus Maharetli Polat, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Mebus Hedef Buyuru, CHP İzmir Saylav Uğur Icra Vekili, CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Ilham Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Sulh Övgün, politika âlim Dr. Uca Kişi Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin sunma esaslı çalgı gruplarından Bakir Irlamak ve popüler müziğin ünlü isimlerinden Kükremek Uluğ görüntü aldı, Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Benzin Kardeşler” oyunu sahnelendi. Yazar- Yönetmen Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Kere” ve “Kadınlarımız, Sulh ve Demokrasi” konulu belgesel sunumları gerçekleşti.

3 devir süren curcuna boyunca  Bağlılaşım Yolu’nda Aerobik Raks-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Avrat Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Çini-Seramik, Islak Otağ, Yağcıbedir Halı Tekstil Sergisi, Nurhayat Türkmen Kılık Sergisi, Dikili Belediyesi Yavru Kılık Kursu Sergisi, Dikili Işık Kulübü’nün Katışık Işık Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Torunlar, Uğraş Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, yazboz tahtası ayak, balon şişirme, beniz boyama, kukla ve tiyatral animasyon etkinliklerinde tınlamalı ilk kânun geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 DÖNÜŞ BOYUNCA EDEBİYATI, HARS  VE SANATI KIRCI KOMPLE YAŞADI”

Dikili Şehremini Adaletli Kırgöz, “Şehir tarihinde aynı ilke daha imza atarak ‘1. Dikili Tezkere Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında literatür konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin yer adamakıllı battığı düz Dikili’mizde denizden sağ meltemin getirdiği iyot kokusu, mektup kokusuyla birleşerek kamu kenti sardı. Ülkemizin zer  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce pusula seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde hayatiyetli başkaca mekân toprak ve ilçelerden gelen  çok sayıda vatandaşımızın rabıt odağı oldu” dedi.

“IRI ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Tezkere Günleri’nin ardından 36. Dikili Kültür, El Erki ve Iş Festivali’ne da sülale sahipliği yaptıklarını tamlayan Komutan Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Şişman Galebe’in 100. yıl dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Yıl Utku Korteji’i ile taçlandırdık. 3 ahit süren festivalimizde ülkemizin altın siyaset insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Ilkgüz Acun Hazar Günü’nü da bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Şimal Ege’nin projektör yıldızı Dikili’mizi hars ve konuşma kenti ika uğrunda azimli adımlarla ilerliyoruz.”

Share: