Başbuğ Harmankaya, “30 Ağustos 1922, milletimizin mehabetli ordumuz ile gelişigüzel yazdığı emsalsiz benzeri yiğitlik destanıdır”

Kars Kuzeydoğu Gazeteciler Cemiyeti (KKDGC) Başkanı Hâkim Harmankaya, 30 Ağustos 1922, Türk milletinin, yüce orduyla gelişigüzel yazdığı emsalsiz tıpkı alplık destanı olduğunu belirtti.

Harmankaya, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü sene coşkusunu millet namına bilcümle birlikte yaşamanın akıllıca mutluluğunun yaşandığını söyledi.

KKDGC Başkanı Yargıç Harmankaya, “Istiklal inancımızı, hür hayat kararlılığımızı parçalanmamış dünyaya bir el henüz ilan ettiğimiz 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100. yıldönümünde, kavim adına bütün alay malay bu haset kutlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. 30 Ağustos 1922, milletimizin heybetli ordumuz ile gelişigüzel yazdığı emsalsiz bir yiğitlik destanıdır” dedi.

Harmankaya, “Milletimiz bu destanla, milli hakimiyet, irtibat ve kardeşlik anlayışı içerisinde, kendisini gün sahnesinden hazfetmek isteyenlere şişman bire bir ders vermiş; tek şekilde istiklal ve hürriyetinden karşılık vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya akseptans ettirmiştir. Tarihimizin arz muhteşem dönüm noktası ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin layemut ayrımsız abidesi yerine tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zaferi, bir zamanda bağımsız milletvekili devam etmek talip birçok ulusa da posta göstermiştir” diye konuştu.

Başkan Harmankaya, “Bu galebe ile Türk Milleti; hiçbir şekilde vatanın bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden karşılık vermeyeceğini; milli irtibat ve kardeşlik şuuru ortamında sonsuza kadar bağımsız milletvekili, mutlak ve gururlu ayrımsız şekilde yaşayacağını bütün dünyaya kanıtlama etmiştir. Iri benzeri coşkuyla kutladığımız 30 Ağustos Utku Bayramı münasebetiyle başta Nazik Alemdar Mustafa Kemal Atatürk kalkışmak amacıyla kül şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi bir sefer daha rahmetle ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu. – KARS

Share: