Kalaba, Giresun ve Trabzon’da eskimemiş sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kalabalık, Giresun ve Trabzon’bile avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Kalabalık’üstelik tekneleriyle şeb denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, değişik türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, mezgit, barbun, tirsi ve pelit satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık eden Ferhat Dönek, AA muhabirine, sezonun umdukları üzere başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın yunak olması. Deniz suyu sıcaklığı zımnında palamut beklenildiği kabilinden değil amma havaların serinlemesiyle beraber eli nimetli miktarda sivri bekliyoruz. Henüz sonraları hamsi ve çinekop olur.” dedi.

Denizden bereketli miktarda istavrit çıktığını ifade eden Caygın, “Tezgahlarda tavuk balığı, barbun ve tirsi var. Antrparantez levrek, çupra, alabalık, somon ekin balığı. Mezgit ve barbunun kilosu 100 lira. İstavrit 50, tirsi üstelik 35 liraya satılıyor. Eli Nimetli miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diye konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen dahi vatandaşın balıktan beklentisinin ilk günden rastgele tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda bol olan balık çeşidinin, dün gecenin mahsulü istavrit olduğunu belirten Türkmen, “Vatandaş palamut bekliyordu ama bahir suyunun sıcaklığından o seyrek oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun için havaların soğumasını az buçuk elan bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’dahi üstelik balıkçılar av yasağının sona erdiği önceki gece istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, alelhusus palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabahleyin saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık işleyen Garaz Önal, av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel ön balıkçısının baştan denize açıldığını söyledi.

İlk tün sivri avcılığı yapılamadığını belirten Önal, teknelerin barınaklara beş altı birlikte olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü anlatım etti.

Önal, ilerleyici süreçte avcılığın artmasını beklediklerini üstelik sözlerine ekledi.

Giresun’bile tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’birlikte da yeni av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla alay malay akşam denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, yıpranmamış sezonun geçmiş gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve sivri avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonra kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’hangi getirilen balıklar bodur sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem üstelik vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 teklik beyninde mütebeddil fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, tezgahlara tıpkı çoğu birkaç miktarda olsa bile 12-13 soy balık geldiğini, 4-5 devir sonra çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu yıl artağan olacağına inanıyorum. Şu an denizde tenevvü görünüyor amma ilerde ne olacağını Tanrı agâh. Göstergeler şu zaman balığın mübarek olduğunu gösteriyor. Biz birlikte bekliyoruz. Balık eli nimetli olur, yurttaş bol artağan tüketir, biz de bol verimli satarız. Belki İstanbul ve Sinop tarafında hamsi mümkün ama bizim bu taraflar amacıyla elan erken. Dokuzuncu kamer hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci ayı görmesi geçişsiz ki portföye girsin. Şu dakika palamudun sezonu. Tığ birlikte palamudu bekliyoruz, inşallah pelit bize gülecek.”

Süleyman Şarap birlikte istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu sezon artağan miktarda istavrit satacaklarını tabir etti.

Balık satın kayran Barış Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk kim zaman açılmış, tığ bile balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. Sunma çok hamsi tüketiyoruz ama hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan birlikte hamsi amacıyla geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının fiyatlı görünmesine karşın günün şartlarına bakarak alışılagelen olduğunu söyledi.Share: