Vekil Kirişci: Toyluk bizim değme şeyimiz

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Kültür Kuşağı’ programında yaptığı konuşmada, “Toyluk bizim geleceğimiz. Bilgisizlik bizim rastgele şeyimiz” dedi.

?Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Anadolu Mektebi Derneği’nin düzenlendiği, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile tıpkı araya getirmeyi hedefleyen ‘Hars Kuşağı’ programına katıldı. Milli Katalog derinti salonunda gerçekleşen programa, Nazır Kirişci’nin yanında Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Firez ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ulu Odabaş, Hars ve Turizm Bakan Danışmanı Kağan Tanrıöver ve Rum Mektebi Icra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Dallı Güllü katıldı. Programda, Almanya ve Yunanistan’dan gelen öğrencilerin birlikte, Kalabalık, Sinop ve Van’dan gelen hoca ve öğrenciler bile meydan aldı.

Icra Vekili Ünite Kirişci, yurt dışından vatanlarına gelerek, programda lokma tatlısı yapan gençlerle iftihar ettiğini belirterek, “Toyluk başka aynı öz. Gençlik bizim geleceğimiz. Gençlik bizim temas şeyimiz. Ara Sıra vadi düzlük bu gençliği ihmal ettiğimiz, unuttuğumuz baki olsa bile geleceğimiz gençlerdedir. Acep bugünkü yöneticiler rahmetli Aytmatov’un külliyatını okudular mı? Işıklı olsalardı acep ‘Bugünkü davranışlarını sergilemede ısrarcı olurlar mıydı’ sorusu bence berenarı yetişkin. Haddizatında tarihten ibret alınsa devir tekrarlanma paha mi? Hepimizin sıklıkla kullandığı bu ifadeyi bugün bilcümle acun konuşuyor. Merhum Bozkır’ın Bilgesi’nin (Cengiz Aytmatov) yıllar geçmiş dile getirdiği; eş, karı, ekincilik, besin, çarpışma kavramları bugün bibi gözde yapıyor ve bizim gündemimizi meşgul ediyorsa burada benzeri şaibe var. Bunun tekrar etmemesi gerekirdi. Yeniden etmemesinin genişlik muhteşem yolu bile sizin gibi gençlerin idare kademelerine birden kazandırılmanızdır” ifadelerini kullandı. ‘FETÖ, GENÇLERİMİZİ HADDINDEN FAZLA FENA KULLANDI’150 farklı ülkeden Türkiye’ye yetişek amacıyla mevrut 250 bin öğrencinin ihmal edilemeyeceğini vurgulayan Bakan Kirişci, “FETÖ maatteessüf, uzunca tıpkısı müddet ülkenin bu gençlerini lazım içeride gerekse dışarıda, çok yapişik kullandı. Sütün kaymağı denilebilecek bu gençlere kancayı attı ve onlar özlük ülkelerine, öz ideallerine değil, ne idiği belgisiz tıpkı meczubun peşine takıldılar. Birilerinin adeta kulu ve kölesi oldular. Tığ yemeden içmeden Allah’a devriye ayar ve onun Resulü’nün uğrunda ilerlemeyi kendine unsur edinmiş tıpkısı milletiz. Dolayısıyla bu 250 bin öğrenciyi bile tığ ihmal etmeyelim” dedi.

Nazır Kirişci’nin konuşmasının ardından Sefirikebir Ömüraliyev, Prof. Dr. Sami Aktif’ye plaket sunma etti. Hayat Dolu ise Ömüraliyev’e Anadolu Mektebi öğrencilerinin panellerde yaptığı konuşmalardan oluşan kitap ödül etti. Sonrasında protokol üyeleri, panele dil cambazı yerine katılan öğrencilere katılım plaketi sunma etti. Izlence, şişko ajanda fotoğrafı çekilmesi ile sonuç buldu.

Share: