Meteorolojiden ciddi sağanak yağış uyarısı! Birlik gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin şimal, çöz ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve kayran vadi çokça bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve şarki akarsu, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Dert, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerel kalkmak üzere aralıklı boğanak ve kayran düzlük gök ses sağanak yağışlı, ayrıksı yerlerin az bulutlu ve bulutsuz geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerel görünmek üzere kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Çekicilik sıcaklıklarının; yağmur alan yerlerde az buçuk azalacağı, ayrıksı yerlerde balaban ayrımsız farklılık olmayacağı, alelumum zaman normallerinin altında seyredeceği oranlama ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli, Akdeniz kıyıları ile Maşrık kesimlerde günindi ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette, Şarki Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) yerine eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yerli namına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara cebin (dangadak baskın, taşkın, sebep, yağmur simultane akva rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda garp ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel koyulmak amacıyla bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

EGE

Parçalı, ibik kesimlerinin beş altı bulutlanmış ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Şarki Akdeniz’in yerli girmek üzere fasılalı sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, maşrık kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerli doğmak için fasılalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, mıntıka genelinin yerli kalkmak üzere aralıklı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, toprak genelinin yerel kalkmak amacıyla fasılalı sağanak ve gök gürültülü bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yer saha sağlam olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin şimal ve gün batısı kesimleri, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin domestik oluşmak üzere aralıklı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil almak için boğanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

Share: