Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente sel ve taşkın uyarısı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin modüler ve meydan kayran çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu su, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin domestik tutmak üzere aralıklı bora ve düz kayran gök gürültülü bora yağışlı, değişik yerlerin birkaç bulutlanmış ve bariz geçeceği hesap ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 il amacıyla sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin uyarma verildi.

BAŞAT VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile yavaş yavaş Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yerel adına kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek menfi şartlara alın (ani dominant, feyezan, saika, yağış simultane sağlam rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgilendiren dokunaklı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte oranlama edilen meteorolojik vaka sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, aktüel meteorolojik şerait ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Sarı, havada “potansiyel felaket durumu”na meni ediyor. Tahmin edilen meteorolojik olay olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: