Ticaret Bakanı Muş: “Baziçe ve yazılım ihracatçılarına alçak heveslendirme ve desteğimiz var”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bizim hele oyun ve yazılım ihracatçılarına yönelik çokça bunaltıcı teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin bildirme nazik kısmını üstelik yazılıma ayırmış vaziyetteyiz.” ifadesini kullandı.

Güngören Belediyesi marifetiyle “3. Binyılı İnşa Cilt” mottosuyla, Zir+Tab Yazılım Gurk Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Çipo ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Icra Vekili Muş, yazılımın Türkiye açısından önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bizim özellikle baziçe ve yazılım ihracatçılarına müteveccih çokça bunaltıcı teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin en şişman kısmını üstelik yazılıma ayırmış vaziyetteyiz. Buradan baziçe geliştirip bunu ensiz dışına satan, ihraç fail çok aşkın gencimiz var. Ego buradaki kursiyerler toplandıktan sonraları tığ vekillik yerine buradaki arkadaşlara bile benzeri brifing üstelik yapabiliriz. Yani buralara lacerem müracaat edecekler? Bakanlığın desteklerinden pekâlâ istifade edecekler? Bittabi faydalanacaklar? Hem ülkeye, bu tıpkısı kazanım adına sağlık hem birlikte kendilerinin kariyerlerinde kocaman aynı üstünlük sağlamış evet diye niteleyerek düşünüyorum.”

Muş, Zir+Tab Kuluçka Merkezi’nin gençlerin kursiyerlerin gelişimine ağır yardım sunacağına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bura dokunaklı anlamda dilek görürse kesinlikle belediyemiz elan ayrımlı ayrımsız mekanı gitgide tasarlayacaktır. Yazılım, geleceğin mesleği şu dakika birlikte bu kullandığımız mikrofondan şu zaman yapılan kayıtlara büyüklüğünde kip haddinden fazla alanı domine ediyor. Zımnında azalacak benzeri trendi yok. Artarak devam edecektir. Hayatımızın rastgele alanında yazılım olacaktır. Kendi Kendine kapının açılışından klimanın çalışmasına kadar kablosuz mikrofonlardan telefonların kayıt almasına büyüklüğünde bilgisayarlara kadar hayatın mütehammil çokça alanını domine eden tıpkı düzlük bura.”

Kuluçka merkezinin uray binasında vatandaşların ihtiyacını karşılayacak bir mekan olarak tasarım edildiğini belirten Muş, şunları kaydetti:

“Bu açıdan emeklerinden dünya şehremaneti başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Hayırlı, hayır olsun çokça iyi, evire çevire bir dizayn işlenmiş. Belediyenin bu katında tahsis edilmesi ayrıca yetişkin tıpkı açılım ergin. Yani sadece kamu görevlilerinin, personellerinin olduğu ayrımsız düz değil. Ayrımsız zamanda vatandaşın de tıpkısı ihtiyacını karşılayacak tıpkısı mekan kendisine tasarım edilmesi ayrımlı ayrımsız gösteriş ergin. Kandırıcı olsun diyorum.”

-“Geleceğin kodu burada yazılacak”

Merkezin sloganında düzlük aldığı kabil üçüncü bin yılın kodunun yazılımcı gençler yardımıyla yazılabileceğini dile getiren Güngören Şehremini Bünyamin Demir, “Ast+Bası ülkemiz amacıyla ciddi olan yazılım sektörüne cıvıl cıvıl efrat yetiştirmek üzere kuruldu. Gençlerimizi online başvuru ve algoritmik değerlendirme ile merkeze kabul edeceğiz. Çoluk Çocuk, Agile Proje Idare Metodolojisi ile hakikat projelerde vadi alacaklar.” dedi.

Yazılımcı ordusu yetiştirecek

Yetenekli gençleri, yazılım sektörü profesyonelleri ile tıpkısı araya getirecek olan Alt+Bası Yazılım Kuluçka Merkezi, gençlerin yenilikçi ve denk projelerde düzlük almalarına imkan sağlayacak. 7 çağ 24 saat çıplak olacak Zir+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi sayesinde, sektörde görmüş geçirmiş tıpkısı Team Lead/Project Manager eşliğinde Agile Metodolojisiyle oluşturulan projelerde dinç yazılımcıların görev almaları sağlanacak.

Yazılımcılar merkezdeki tamlık bakım ve ikramlardan ücretsiz yerine yararlanacak. Eğlenceli yerine söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirilecek. Böylece, üçüncü bin yılda yıpranmamış ve işlek Türkiye’nin yazılımcı ordusuna bakir neferler kazandırılacak.

Üçer aylık eğitimler verilecek

100 şahsiyet himmet alanı, 70 şahsiyet konuşma salonu, baziçe ve tatil alanı, dört sayı toplantı odası, 150 metrekare kuma alana eş olan Madun-Bası Yazılım Gurk Merkezi’ne başvurular online namına kabul edilecek. Her üç ayda ayrımsız 7 kişiden oluşan 16 takım merkeze akseptans edilecek. Ekipte meydan matlup şahıslar 17-30 yaş beyninde olacak.

Algoritmik değerlendirme ile merkeze akseptans edilen çoluk çocuk, asıl projelerde saha alarak kendilerini sektöre hazırlayabilecek. Eksiksiz Türkiye’den vasıta yapılabilecek merkeze başvurular alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ekim 2022 Cumartesi haset saat 15.00’te bile online yerine merkeze akseptans sınavı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi başarıyla sabık 112 can merkeze akseptans edilecek.

Share: