Kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamura istek arttı

– Kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamura talep arttı

ELAZIĞ – Havaların soğumasıyla gelişigüzel gripten ve itici algınlığından tevakki etmek isteyen vatandaşlar, aktarların yolunu tuttu. Sunma haddinden fazla yeğleme edilen ürünlerin başında ise bağışıklık sistemini güçlendiren ıhlamur ve kış çayı saha aldı.

Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla gelişigüzel bağışıklık sistemini pekitmek isteyen vatandaşlar, nebati ürünler satan aktarlara yöneldi. Sunu çokça umu gören mahsulat ortada ise şita çayı ve ıhlamur yer alırken, özel karışımlı ürünler dahi tercih edildi. 3 kuşaktır Elazığ’de aktarcılık özne Selçuk Aktaş, “Ihlamura dilek lazım istemez oluyor. Vatandaşlar marazlı olduğu ant mecburen gelip ıhlamur ve zencefil alıyorlar bunları karıştırarak bir öz yapıp kendilerini korumaya çalışıyorlar” dedi.

Ihlamurun insanın hayatını kurtardığını belirten aktarcı Selçuk Eskişehir Taşı, “Üşütmelerde, enflüanza ve nezlede muafiyet sisteminin çökmesinde vatandaşlarımız ıhlamuru kaynatıp şita çayı olarak kullanıyorlar. Bizler elimizden geldiği büyüklüğünde vatandaşlarımıza sökel olmadan gelerek önlemini almalarını istiyoruz bizim amacımız budur. Ihlamura istek lazım istemez oluyor. Vatandaşlar pestil olduğu devir mecburen gelip ıhlamur ve zencefil alıyorlar bunları karıştırarak tıpkısı öz yapıp kendilerini korumaya çalışıyorlar. Ihlamurlar yalnız çiçek dediğimiz çeşidi 500 liralık aynı dahi yapraklı ıhlamur var onların de kilosu 350 teklik civarında. Nitelik itibarıyla çiçek ıhlamur rastgele ahit üstündür. İkisi beyninde 150 teklik ayırt var filhakika. Vatandaşlarımız genelde çiçek ıhlamur alıyorlar. Altın Varak ıhlamurda vasıf ita olayı olduğu üzere vatandaşlarımız bile diğerini dilek ediyor. Geçen sene kilosu 400 liraydı bu sene 500 lira oldu filhakika hep duman ve kit grubunda bedel değişikliği oldu” ifadelerini kullandı.

Share: