Son an haberi | Gaileli madencileri İstanbul’a haiz cankurtaran tayyare ekibi, o anları anlattı

Yaralı madencileri İstanbul’a haiz ambulans uçak ekibi, o anları anlattı

“35 zaman sonradan İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık”

ANKARA – Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Teşrinievvel tarihinde yaşanan maden kuyusu patlamasının ardından yaralıları İstanbul Çam ve Sakura Kent Hastanesi’hangi atıf eden Afiyet Bakanlığı cankurtaran ekibi gittikçe yarıştıkları anları yaşadıklarını anlattı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Teşrinievvel tarihinde meydana gelen maden ocağı patlaması peşi sıra yaralıları Çaycuma Meydanı’ndan İstanbul Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’hangi götürücü uçağın ekibi yaşadıklarını Umumi Havacılık Terminali’nde anlattı.

Uçağın beceri donanımı hakkında veren uçak pilotu Onur Karabay, uçağın dünyanın rastgele hesabına yegâne ustalık ikmalle uçabilecek kapasitede olduğunu belirterek, “Kabine bölümünde 4 sedye var. Yatan sayrı haricinde oturarak bile züğürt nakil kapasitesine haiz. 14 destek kapasitesi var antrparantez. Iyileştiren anlamda aynı sakil hizmet ünitesinde ne varsa ıcığı cıcığı uçakta var. Tıpkısı ameliyat şartları hangi ise bir koşullar uçağın içerisinde var hıfzıssıhha ve teknik donanım anlamında erdemli kabiliyete eş tıpkısı tayyare” diye konuştu.

“35 an sonra İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık”

Görüngü haset yaşadıklarını anlatan Karabay olayı şu şöyle anlattı:

“Yara olayda saat 9.30’birlikte kumanda merkezi eliyle derhal konuşlanmamız istedi Çaycuma meydanına. 23.00’bile tığ orada hazır olduk. Gerçekte Çaycuma Meydanı pres kategoride olan tıpkısı düzlük coğrafi şartlardan çevre. Fakat devletimiz geçtiğimiz yıllarda ILS (aletli iniş sistemi) denilen sistemi kurdu ve bu ağırlık tıpkısı şekilde aşıldı. İndiğimizde hastaların yola çıktığını esmer ambulansı ile gelmekte olduğu haberini aldık. 4 kıta ambulans ile 4 züğürt getirildi. Üzüntülü vakası olduğundan ötürü ve durumlarının bile aciliyetinden çevre Çam ve Sakura Hastanesi’ne intikal etmemiz istendi. Tığ bile kalkışı yaparak 35 zaman sonraları İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptık.”

“Kumanda Merkezi çok serian reaksiyonda bulundu”

Görev sırasında yaşadıkları duyguları anlatan Karabay, başarının personel ve arkadaşlarına ilgili olduğunu belirterek, “Budun kendisine etkilendik aynı nöbet çokça zehir aynı görüngü. Bizden mahiyet tıpkısı arıza olmaması üzere üstelik ekstra bire bir gayretle ve kolaylıkla kalktık. Tığ 23’birlikte hazır olduk ve hazır olduğumuzda maalesef yaralılar ulaşamamıştı. Kumanda Merkezi çok bir anda reaksiyonda bulundu ve bizi orada hazır edebildi. Bu primer ayrımsız vakaydı yani hastaneden hastaneye nakil değildi. Taşımaya amade olması üzere hususi tıpkısı ön tedavi yapılmadı. Bu üstelik medikal personelimizin ve arkadaşlarımızın başarısı” ifadelerini kullandı.

Uçakta görev düzlük ivedi tıp teknisyeni Dik Varlıklı ise görüngü gününde yaşanan patlamayı duyduklarını ve dayanaklık etmek istediklerini vurgulayarak, “Bartın’üstelik patlamanın olduğunu duyduk. Duyunca üzülmüştük. Tığ zahir havari olabiliriz diye düşündük o arada bakanlık aracılığıyla görevlendirme geldi. Akabinde ivedi ayrımsız şekilde Bartın Çaycuma’ya vardık. Orada ambulansları bekledik. Hastaların durumları kötüydü otama devam ediyordu. Üzüntülü vakalarıydı. En hızlı şekilde İstanbul’a götürdük orada ambulanslara sevkini gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Share: