Kocaeli haberleri: Obezite cerrahları Kocaeli Üniversitesi’nde buluştu

Türk Obezite Cerrahisi Derneği ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesi aksiyon birliğiyle planlı 3. Kocaeli Bariatrik Cerrahi Çalıştayı’nda, obezite cerrahisinde etik konular ve yeni yöntemler masaya yatırıldı.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Hastanenin Konuşma Salonu’nda düzenlenen çalıştaya ilişkin gazetecilere, koca bir ahali sağlığı problemi olan obeziteyi akilane beslenme yöntemleri ve egzersizle arama etmeye çalıştıklarını, kudretli olunamadığında ise cerrahi otama gerektiğini söyledi.

Cerrahi tedaviyle ilgilendiren de bazı etik bilimi problemlerle karşılaşılabildiğini dile getiren Cantürk, bu çalıştayda etik konuları masaya yatırmayı, hangi hastalara cerrahi yapılması gerektiğini netleştirmeyi ve meslektaşlarının eğitimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Cantürk, Türkiye’dahi obezite cerrahisiyle ait aksakal isimlerin bu toplantıya nida edildiğini vurgulayarak, “Tecrübelerini bizimle paylaşıyorlar. Bire Bir zamanda de İspanya ve Mısır’dan iki ecnebi konuğumuz var, videokonferansla bağlanıyorlar. Özlük tekniklerini, yaptıkları işleri bizimle paylaşıyorlar. Bu vesileyle kıyas etme imkanımız oluyor.” dedi.

Üçüncüsünü düzenledikleri çalıştayla ilerleyici süreçte elan başarılı sonuçlar elde edileceğini düşündüklerini aktaran Cantürk, “Vatandaşlarımız hafif kilogram aldığı zaman ‘Cerrahi cins miyim?’ diyor. Diyabetle ait problemi varsa metabolik cerrahi gelmek istiyor. Rastgele hastaya cerrahi yapılması bahis konusu değil. Tıbbi yöntemlerle bazen şeylerin taharri altına alınması türlü. Bunun amacıyla birlikte filhakika konseylerimiz var. Konseylerimizde multidisipliner namına tıpkı araya gelip hangi hastaya neyin yapılacağına değişmeyen veriyoruz.” diyerek konuştu.

Cantürk, obezite cerrahisinin rastgele güzeşte dolaşma artığına dikkati çekerek, “Yapılmasının artması güzelce tıpkı madde adına düşünülebilir ama boş endikasyonlarla yapıldığı zaman da katastrofikleri dahi unutmamak lazım.” uyarısında bulundu.

“Türkiye bu ameliyatlarda Almanya’dan daha giderek, İngiltere’den kötü değil”

Türk Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şiddetli dahi Türkiye’nin obezite cerrahisinde Avrupa ülkelerinin birçoğundan ileride olduğuna belen ederek, “Türkiye bu ameliyatlarda Almanya’dan daha gitgide, İngiltere’den adi değil, Fransa’yla ser edecek büyüklüğünde yaşayan. Avrupa’nın önündeyiz tığ bu ameliyatlarda. Kullanılmamış teknikleri çok bol yapıyoruz.” diye konuştu.

Genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mustafa Delice ise obezite ve metabolik cerrahi konusunun 70 almanak ayrımsız geçmişi olduğunu ancak halkın gündemine serencam 20 yılda girdiğini belirtti.

Genelde 18 yaş ve gövde, cisim kitle endeksi 30’un üzerinde olan hastalara ameliyatların yapıldığını anlatan Şahin, “Fakat türlü konseylerde sunulan kararlarla türlü 2 diyabeti olan evet de istikbal derecede kilosu olan yavru gözyaşı grubunda bile yaptığımız ameliyatlar oluyor ama bunun kararını tabiatıyla bire bir psikiyatrist, bir pediatrist, ayrımsız endokrinci ve ayrımsız umumi operatör vermektedir.” ifadesini kullandı.

Atmaca, üst kitle endeksinin faziletkâr olmasının bir nice hastalığı yanı sıra taşıdığına dikkati çekerek, “Bunların başında birlikte çeşit 2 diyabet, hipertansiyon, eklemlerdeki artrozlar, dejenerasyonlar gelmektedir. Bu hastalıkların tedavisi süresince değişik girişimler yapılıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin bu konuda dünyadaki genişlik muvaffakiyetli uygulamaların yapıldığı ülkelerin başında geldiğini vurgulayan Şahin, sınırlı dışından dahi ülkeye çok sayıda tutkun geldiğini sözlerine ekledi.

Obezite cerrahisinin önde gelen isimlerin hatip olarak katıldığı ve 100’ün üzerinde dinleyicinin katıldığı çalıştay, zaman sona erecek.

Share: