Fuat Oktay: Bağımlılıkla mücadeleye bütçeden 4 milyar 741 milyon lira ayırdık

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye Büyük Kavim Meclisi’ne (TBMM) sunulan 2023 bütçemizde, bağımlılıkla savaş programına 4 bilyon 741 milyon lira köken ayırdık” dedi.

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay ile Afiyet Bakanı Fahrettin Eş, Bağımlılıkla Uğraş Faziletli Kurulu’nca (BMYK), ATO Congresium’de düzenlenen ‘Bağımlılıkla Savaşım İl/İlçe Çalıştayları Yorum Şurası’na katıldı. Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, bağımlılıkla mücadelede toplumun da istek vazifesi olduğuna işaret ederek, “Böylelikle gelişigüzel soy bağımlılıkla mücadelemizi, genciyle yaşlısıyla topyekun kararlılıkla sürdürebiliriz. Tığ konu kullanımına ortam hazırlamaması üzere kullanılmayan binaları yıkıyoruz, incitici tacirlerini yakalıyoruz. Amma bu ayrımsız annenin çocuğuna aşılayacağı tabiiyet bilincinin yerini tutabilir mi? Biz yasa dışı bahis ve keriz sitelerini en pinti takiple giderilmiş ediyoruz. Amma bu benzeri öğretmenin öğrencisini, elan dikme yaşken, mevhum bağımlılıktan hapsetmek amacıyla yapacağı aktiflik kadar sorunu kaynağında kurutur mu? Kötü kullanımı ile savaşım amacıyla dumansız çekicilik sahası uygulamamızı sunu kibritçi şekilde izleme ederiz, amme spotlarımızı yayınlarız. Ama bu bir vatandaşımızın kişi iradesiyle sigarayı bırakması kadar faal midir? beher birey, bağımlılık eğilimine cebin öz sağlığına, familya yapısına ve çevreye engel verdiğinin bilincinde olmalıdır” diye niteleyerek konuştu.

‘TÜM BAĞIMLILIKLARLA ARAMIZA KÜŞAYIŞ KOYALIM’Fuat Oktay, amme çalım ve kuruluşlarının yanında üniversiteleri, sivil cemiyet kuruluşlarını ve patika birliklerini bağımlılıkla mücadele seferberliğine destek vermeye nida etti. Bağımlılıkla ilişkin haddinden fazla boyutlu savaş anlayışının yaygınlaştırılacağını belirten Oktay, “Esbak itibariyle TBMM’ye sunulan 2023 bütçemizde, bağımlılıkla uğraş programına 4 milyar 741 milyon teklik kaynak ayırdık. ‘Tabiiyet ile Uğraş İl Çalıştayları Değerlendirme Şurası’nın çıktıları bu kaynağın artağan kullanılması yönünde yararlı olacaktır. Zaman kendimize tıpkısı alay vererek eksiksiz bağımlılıklarla aramıza vuzuh koyalım. Toplum üzere riziko oluşturacak gelişigüzel soy bağımlılıkla savaşım etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.BAKAN KAYIRICI: BAĞIMLILIKLAR BİRBİRİ İLE BAĞLANTILIDIRSağlık Bakanı Fahrettin Herif, dijital bağımlılığa ilgilendiren kıymetlendirme yaparak, “Acun Sağlık Örgütü (DSÖ) marifetiyle oluşturulan ve tığ hekimlerin hastalıkların teşhis gruplamasında kullandığımız ICD sınıflamasına, oyun bağımlılığı birlikte bire bir hastalık adına eklendi. ‘Davranışsal bağımlılıklar’ dediğimiz; teknolojinin ve internetin şuursuz ve kontrolsüz kullanılması sonucu oyun oynama, ekran, içtimai iletişim araçları, keriz, alışveriş bağımlılığı kabil eskimemiş bağımlılıklar birlikte sosyal sorun adına karşımıza çıkmaya başladı. Bağımlılık alanında çalışan uzmanların çokça bereketli bildiği tıpkı soy vardır. Tüm bağımlıklar yekdiğeri ile bağlantılıdır. Uygulayım Bilimi bağımlılığı, karı içindeki iletişimi azaltır. Mütenakıs familya içi bildirişim, gençleri kötü ürünü, alkol ve uyuşturucu özellik kullanımına ilgili risklere karşı elan vazıh ayla getirir” açıklamasında bulundu.Bakanlığın bağımlılıklarla savaşım çalışmalarına değinen Herif, ‘Dumansız Gelgel Sahası’ ile başlayan bağımlılıkla mücadelenin okunabilen sürdüğünü aktararak, “Çalışmalarımız bundan ahir süreçte üstelik yüksek kurulumuzun koordinasyonunda, belirlediğimiz planlama doğrultusunda, totaliter yerine ve kurumlar arası teşrikimesai ile kesintisiz sürdürülmeye devam edecektir. 2023 yılı sonuna büyüklüğünde yürürlükte olacak eylem planlarımızdaki faaliyetleri, eksiksiz şekilde adına getirecek, sonuçlarını izlem edecek, güçlendirilmesi müstelzim vuzuh işler var ise onları de asamble kararlarımızla destekleyerek süreci yöneteceğiz” dedi.

Share: