Havalar soğudu, gripten sığınmak isteyen vatandaşlar aktarların yolunu tuttu

– Hastanelerde su arttı, gripten tevakki etmek isteyen vatandaşlar aktarların yolunu tuttu

Mevsim geçişleriyle, aktarların kısık mesaisi başladı

‘Sarı değerli’ iken, ‘soluk yakut’ oldu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’bile hastanelerde yoğunluk arttı, vatandaşlar şita aylarının gelmesiyle birlikte ortaya sâdır mevsimlik gripten korunmak amacıyla aktarların yolunu tuttu.

Diyarbakır’bile şita aylarının başlamasıyla yanı sıra sezonluk gribi da getirdi. Mevsimsel gripten sakınmak talip vatandaşlar, aktarlarda satılan çam kozalak macunu ve pekmezi, ıhlamur, zencefil, hint safranı, tarçın, adaçayı kabilinden bitkilere ciddi irade gösterdi. Daha önceki ‘soluk zer’ adına nitelendirilen ıhlamurun fiyatı artınca ‘zerrin yakut’ demeye başladıklarını söyleyen Bağlar ilçesinde aktarlık özne Hamza Palyatif, kış aylarında saf ürünlerin vatandaşlar tarafından kilolu rabıta gördüğünü söyledi. Sâri, “Talepler başladı kışa giriş yapıyoruz, antipatik algınlığına cebin bitki ilaçları geçişsiz olacak. Ben geçirdim ve hastaneye gitmeden nebati yollarla atlattım. Ihlamur, şita çayı ve atom kabil bitkilerin çaylarını karıştırıp içtim şu anda iyiyim. Bu sene temenni fazla olacak, ancak fiyatlar erdemli. Ihlamura bir vakitler soluk altın diyorduk, demincek ise zerrin saha diyeceğiz. Kilogramı 450 TL civarında 500’e makul gidiyor. Doktorlar de aktarlara yönlendiriyor, hatmi çiçeği ve papatyaya hassaten muğlak kış çayını öneriyor” dedi.

“Kimyasaldan kaçıp doğalı yeğleme ediyoruz”

Müşterilerden Başkomutan Çiçek, mevsimsel geçişlerde enflüanza ve nezleden tevakki etmek için kimyevi ilaçlardan kaçıp doğal nebatat kullandığını söyledi. Çiçek, “Özellikle mevsimsel geçişlerde sevimsiz algınlığı haddinden fazla fazla oluyor, evde da şimdiden nezle ve grip kabil belirtiler başladı. Bu yüzden koruyucu yönünün perçinlemek için bitkisel çaylar alıyoruz. Biliyorsunuz şu anda bir nice azık ürünleri natürel değil, muafiyet sistemimiz zayıflıyor. Bu gün bile önlemimizi kabul etmek için aktarlardan saf malzemelerimizi alıyoruz. Ben gayet memnunum faydasını gördüm, kimyevi ilaçlardan ırak durarak elimizden geldikçe saf yollara başvuruyoruz” diye konuştu.

(MB-AKK-SO-Y)

Share: