Şita hastalıklardan sığınmak talip aktarlara koşuyor

– Kış hastalıklardan korunmak talip aktarlara koşuyor

Gaziantep’te kış ayının vazgeçilmezi ‘şita çayı’ kaynamaya başladı

GAZİANTEP – Gaziantep’te havaların soğumaya başlamasıyla gelişigüzel ıhlamur, zencefil, hint safranı ve tarçın gibi felah deposu bitkilere dilek arttı.

Soğuk havalarda sık sık tanıdık öksürük, enflüanza, nezle kabilinden hastalıklara tutulmak istemeyen vatandaşlar, bu hastalıklar özellikle almak amacıyla vücudun bağışıklığının güçlendirilmesinden hazım kolaylığa kadar tıpkı çok faydası olan şifalı bitkilere deste gösteriyor. Yüksek satış fiyatlarına rağmen ıhlamur, hint safranı, zencefil, tarçın ada çayı kabil nebatat vatandaşların gözdesi ortada kayran alıyor. Kimileri ayrımlı duman ve çiçekleri anlaşılmaz ayrımsız şekilde alırken, kimileri ise çabucak bire bir yararlı bitkiyi alıyor.

Gaziantep’te ıhlamurun kilosu 400 TL’den satılırken, tarçının kilosu 150-200, zencefil ve zerdeçalın kilosu 150 TL’den satışa sunuluyor. Sabık yıla göre fiyatları yüzdelik 50 ile 100 oranında fiyatları artan şifalı nebatat değişik yada karıştırılarak tüketiliyor. Anlaşılmaz yada ayrı ayrı hazırlanan nebatat tıpkı süre demlendikten sonra sevimsiz havalarda bağırsak ısıtan şifalı çaylara dönüştürülüyor.

15 yıldır aktarlık yapan Gaye Demirkurt, şuanda irade gören şifalı bitkilerin başını ıhlamurun çektiğini söyleyerek, “Haliyle havalar soğudu kış kapıda. geldi, bununla birlikte öksürük gribal enfeksiyon gibi rahatsızlıklar başladı. Bağışıklık güçlendirici otlara, macunlara talep haddinden fazla arttı. Sunu haddinden fazla dilek gören ıhlamur oldu, bunun yanı sıra tarçın ve zencefil, hint safranı, ada çayları kış geldiği zaman vatandaşların haddinden fazla dilek ettiği genişlik çok istediği ürünlerdir. Fiyatlar ise ıhlamur 400 TL, geçen yılda aynıydı bu yılda aynı değme remiks gelmedi. Tarçın 150 ila 200 TL ortada değişiyor, Zencefil, hint safranı 150 TL’dir. Güzeşte yıla kıyasla ürünlerimize yüzde 50 zam geldi. Gine dahi halkımız bindirim olmasına rağmen temenni ediyor. Arz haddinden fazla yeğleme edilen yayın herhangi bir ahit ve herkesin tercih ettiği yapıt ıhlamur oluyor. İkincisi ise zencefil ve hint safranı bunları değişik içende oluyor karıştırıp içende var” dedi.

Demirkurt, ıhlamurun faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirterek, “Ihlamur çayı tüketerek, terleme sağlanır. Antrparantez dağ düşürür, öksürüğe bol dirimsel, gribe ve nezleye fayda sağlar, stresi azaltır, deşarj sağlar. İshal tedavisinde, karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde üstelik beğenilen ıhlamur, sindirim sisteminin henüz uyumlu çalışmasını sağlar, adale spazmlarını giderir, safra kesesi rahatsızlıklarına alın kullanılır, derbent ağrısını alır, hazımsızlığa bol gelir ve çarpıntıyı giderir” diyerek konuştu.

Hızlı ve kolaylık ıhlamur çayının yapılabileceğini da ifade fail Demirkurt, mebde suya atılacak ıhlamurların demlemesi üzere 10 zaman beklemenin ehliyetli olacağını kaydetti.

Share: