Vekil Âdem toplumsal medyadan açıkladı! Aile hekimleri vatandaşlara ücretsiz kanser taraması yapacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Insan, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada, sistemin, amansız hastalık taramalarını yaygınlaştırmak ve ücretsiz tarama hizmetlerinden henüz fazla kişinin faydalanmasını ulaşmak üzere tayyareci uygulama olarak hayata geçirildiğini anımsattı. “Amansız Hastalık taraması termin sistemini Türkiye genelinde familya hekimlerinin kullanımına açtık.” ifadesini kullanan Herif, aplikasyon ile karı hekimlerinin sorumlu oldukları kişileri arayarak amansız hastalık taramasına davet edeceğini belirtti.

Bakan Herif, uygulamaya ilgili şunları paylaştı:

“Taramayı kabul edenlere, ilişik merkezler için hikmet verilip, kendilerine randevu oluşturulacak. Randevu bilgileri cep telefonlarına SMS ile birlikte iletilecek. Meme Başı, kolorektal ve serviks kanserleri taramaları Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Avlu Merkezleri, Kanser Erken Canlandırma Tarama ve Yetişek Merkezleri ile Familya Sağlığı Merkezleri aracılığıyla ücretsiz yapılıyor.”

“İLK 6 AYDA 4 MİLYON TARAMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Gelişigüzel ilde genişlik az bir olmak için 347 Kanser Tarama Merkezinin bulunduğunu, bunlardan 41’inin duraksız tarama aracı kendisine rustik bölgelerde yaşayanlara ve dezavantajlı gruplara hizmet verdiğini aktaran Kayırıcı, “2021’birlikte 4,4 milyon amansız hastalık taraması yapıldı. Bu yılsa hemen evvel 6 ayda, 4 milyon tarama gerçekleştirildi. Bunun kestirmece 1,3 milyonunu bicik kanseri taramaları oluşturuyor. Taramalarda pozitif evet de karanlık bulunan vakalar, 81 ilde sınırlı olan Tarama Sonrası Canlandırma Merkezlerine yönlendirilerek istikbal tetkikleri yapılmakta, teşhis ve tedavi hizmetleri ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları eliyle gerçekleştirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: