Dr. Ayşe Dişli Gürler: “Yaş Dönümü ayrımsız çor değildir”

– Dr. Ayşe Dişli Gürler: “Yaş Dönümü aynı çor değildir”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler:

“Menopoz döneminde dahi jinekolojik ve meme başı muayenesi kayıt”

“Yaş Dönümü kanamalarını ‘biraz bekleyeyim’ diyerek geçiştirmeyin”

KAYSERİ – Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, menopoz dönemindeki ağır aksak kanamaların “biraz bekleyeyim” diye geçiştirilmemesi gerektiğini söyledi. Dr. Gürler pek çok jinekolojik hastalığın bu dönemde ortaya çıktığına özen çekerek yaş dönümü sonrasında birlikte yıllık jinekolojik ve meme muayenelerinin ahenktar yapılmasını referans etti.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, 18 Teşrinievvel Yaş Dönümü Günü vesilesiyle menopoz döneminde dahi kadınların jinekolojik ve meme muayenelerini yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi. Dr. Gürler menopozun, üretkenlik çağındaki ayrımsız kadının yumurtalıklarından hormon salgılanmasının sonlanması ve üretkenliğinin bitmesi anlamına gelen aynı gün olduğunu belirterek menopozun bebeklik, çocukluk ve yeni yetmelik kabilinden koca hayatında ayrımsız dönem olduğunu tabir etti.

“Menopozu bayındır geçirmek için beslenme ve spor eşya”

Menopozun esas dönemlerinde adet düzensizlikleri, stres ve buhran kabil tıpkı bando şikayetlerin görülebildiğini aktaran Dr. Gürler, “Yine menopozun devam ettiği dönemde dahi kadınlarımızda adet kanamasının kesilmesi, ara sıra vücutta ödem, aymazlık sıkıntıları, kabarıklık halleri, gerginlik ve asabiyet görülebilecek bulgulardır. Menopoz dönemi gerçekte tıpkı kadının farkındalıkla geçirdiğinde çok sevinçli geçireceği bir aktarılma” dedi. Menopoza giren kadınların alelumum “ekstrem terleme, üşüme ve gürpedek sıcak basmaları” kabil bulgularla hekime başvurduğuna değinen Dr. Gürler “Menopoz, istendiğinde haddinden fazla üstelik şen ve keyifli geçirilebilir. Bu dönemi elan abat geçirmek için beslenmeye ilgi emreylemek, kalsiyumdan varlıklı, sıvıdan zengin nemalanmak ve yeniden spor aktivitelerine dikkat gitmek, azalmakta olan adale yoğunluğunu müzaheret etmek namına heybetli ayrımsız takım kriterlerdir” diye konuştu.

Dünyada 45 ila 55 yaş aralığında tanıdık menopozun Türkiye’da 47 gözyaşı ortalamasında başladığını rapor fail Dr. Gürler “Bu dönemde mızrap ve adale yoğunluğunda tenakus üzere benzeri mızıka bulgular, gine önsezi rahatsızlıklarında artış üzere bir topluluk bulgular görülebilir. Bunlardan sığınmak amacıyla beslenmeyi beğenmek sunu koca faktörlerden biridir” dedi.

“Yaş Dönümü hastalık değil, âdem hayatında benzeri dönemdir”

Dr. Gürler, menopozun ayrımsız çor değil âdem hayatında ayrımsız dönme olduğunu dile getirerek,

sözlerine şu şekilde devam etti: “Bize gelenler kimi vakit ‘Bu yaş yalınç mı? Menopoza giriyor gibiyim ama alışılagelen yaşta mı giriyorum?’ kadar sorularla geliyorlar. Genelde yaş dönümü yaşı eşhas üzere yer nazik ihtimalle kalıtım bilimi faktörlere bağlıdır. Bağımlı ki fiziksel etkenler, beslenmede başka etkin faktörlerdendir. Ancak ortalama namına 47 yaş desek de genetik anlamda biraz yaş ilk ya bile sonradan yaşanabilir. Özellikle menopoz sonrasında deli kanamaların taharri edilmesi gerektiğine ilgi calip Dr. Gürler “Umum yaş dönemindeki kadınlarda olduğu kadar tekrar menopoz döneminde da hastalarımız mutlak jinekolojik ve bicik muayeneleri açısından yıllık kontrollerini yaptırmalılar. Çünkü bir nice jinekolojik hastalığı gördüğümüz dönemlerden biri esasen menopozdur. O ‘acaba menopoza girdiğim amacıyla mi hakeza düzensiz? Ego menopoza girmiştim amma sebep kanamalarım var? Neyse bir bekleyeyim’ şeklinde oyalanmalar, gecikmeler çokça sık gördüğümüz ve rastladığımız durumlar. Bu şekil şikayetlerimizi geçiştirmeden menopoz döneminde bile uyumlu kendisine, kontrollerimizi yaptırmaya çalışalım. Yaş Dönümü benzeri hastalık değildir. Menopoz mıhlı tıpkısı kadının hayatında üretkenlik çağından sonraki hormonların vücuttan çekilmesi ile beraber yaşayacağı bire bir dönemdir” diye niteleyerek konuştu.

Share: