SATALA ANTİK KENTİ’NDEKİ 5 BİN 500 YILLIK ASAR SERGİLENMEYE BAŞLANDI

GÜMÜŞHANE’nin Kelkit ilçesinde Roma 15’inci Lejyonu’nun 600 sene hâkimiyet sürüp, askeri karargah namına kullandığı Satala Antika Kenti’ndeki kazılarda ulaşılan Urartu, Medler, Persler ve Helenistik dönemlerin birlikte Selçuklu Türklerinin Anadolu’ya girişine ilişik izler taşıyan, askeri çukur taşları, mil taşları, kitabelerle cidal açacak gereçleri ilk kez sergileniyor. Müze Müdürü Başkumandan Okur, Günümüzden 5 bin 500 yıl öncesinden bilcümle dönemlerin eserlerini teşhir ediyoruz dedi.

Kentte 2006’de kurulup, 4 yıl önce tebeddülat dolayısıyla ziyarete mülga Gümüşhane Şehir Müzesi, tamamlanan tamir, gösterme, tertip ve mekân düzenlemesinin arkası sıra yeniden açıldı. Hele Osmanlı döneminde kentte basılan sikkelerin de bulunduğu kısaca 1200 eserin sergilendiği müzede; Kelkit ilçesinde Roma 15’inci Lejyonu’nun 600 yıl buyruk sürüp, askeri karargah yerine kullandığı Satala Antika Kenti’ndeki kazılarda ulaşılan Urartu, Medler, Persler ve Helenistik dönemlerin beraberinde Selçuklu Türklerinin Anadolu’ya girişine ilgilendiren izler haiz, askeri oyuntu taşları, mil taşları, kitabelerle kavga vasıta gereçleri birlikte ilk defa sergilendi. İlçede 25 dönüm alanda sürdürülen arkeolojik kazılarla, tarihin zaman yüzüne çıkarıldığı Satala’birlikte elde edilen bazen bulgular da müzede sergileniyor.

‘MİLATTAN GEÇMIŞ 3 BİN YILINA IŞIK MARKAJCI KALINTILAR VAR’

Gümüşhane Müze Müdürü Başkumandan Okuyucu, müzede milattan önceki 3 bin yılını ışık tutan bakaya olduğunu belirterek, Günümüzde 5 bin 500 sene öncesinden başlayarak zaman bilimsel koridor içerisinde mail bölüm; Cumhuriyet dönemine kadar bilcümle dönemlerin eserlerini gösterme ediyoruz. Genişlik oylumlu eserlerimiz ise Satala Antika Kenti’nde gerçekleştirilen kazılar neticesinde dönüş yüzüne çıkarılan bulgulardır. Buradaki askerlerin mezar taşları, mil taşları, kitabeler ve tekrar o dönemde geçer uğraş araç gereçleri ve sair çevirgeç gereçler kâin. Bahsettiğimiz dönemden itibaren günümüze kadar kıvrak aynı şekilde bitmeme etmişler. Çarkıt Türk çağından sonradan, henüz bilahare Urartu dönemi, Medler, Persler, Helenistik devir, alışılmış bölüm Roma, hele coğrafi sınırı olması konumundan İran ile Sasani ve Bizans hakimiyetini, daha sonraları Selçuki Türklerinin Anadolu’ya girişi, Osmanlılar ve Cumhuriyet dönemine ilgili eserler de sergileniyor dedi.

‘KÜLTÜR ÖĞELERİNİ SERGİLİYORUZ’

Kentin sosyal kültürel hayatını yansıtan kültür öğelerinin dahi müzede sergilendiği tamlayan Okur, Gümüşhane ilçelerinden, devlet merkezinden Erzurum civarından mevrut eserlerimiz var. Bunun haricinde etnografya grubunda Gümüşhane’nin toplumsal kültürel hayatını yansıtan maddi manevi firez öğelerini sergiliyoruz. Giyecekler, bala kıyafetleri, bala oyuncakları, aş damı dil gereçleri, yöreye saf kilimleri de müzemizde görmeniz mümkündür diye niteleyerek konuştu.

SATALA ANTİK KENTİ

Kelkit ilçesinin 26 kilometre güneydoğusundaki Okluk köyü Meşe İçi Dağları’nın doğu eteğinde yerleşmiş olan antika şehir, ayrımsız zamanda Fırat sınırını vikaye için müesses karakol kentidir. Roma devri özelliğini haiz buluntular yok denecek büyüklüğünde azdır. Yüzeyde görünebilenler biraz oyuntu steli ısıdam, su kemeri ve kermen surlarıdır; fakat asıl site üzerinin nazik bölümüne bugünkü yerleşim alanı konulmuştur. Tarumar mustatil şekildeki yerleşmenin etrafı doğuya akıllıca 200 metre, kuzeye akilane 400 metre uzayan surlarla çevrilidir. Surların balaban bölümü bugünkü konutların altında kalmıştır. Köyün 1,6 kilometre büyüklüğünde güneyinde ise akarsu kemerleri bulunmaktadır. 47 göz olduğu söylenen akarsu kemerlerinden bugüne kadar fakat 4 gözü kalmıştır.

Share: