Gümüşhane-Kürtün karayolunda yamaçlarda mevcut kayalar faciaya çağrılık çıkarıyor

Gümüşhane- Palan karayolunda yamaçlarda bulunan kayalar faciaya okuntu çıkarıyor

Kaya sukut riski yüzdelik 85 olan yolda korkuyla yolculuk ediyorlar

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane-Kürtün karayolu üzerinde yamaçlarda kopmaya hazır vaziyette bekleyen kayaç kütleleri sürücüleri paslı ediyor. Gümüşhane Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, posta güzergahının yüzde 85 risk teşkil ettiğini belirterek çalışmalarında belirledikleri riskli alanlarında anbean kaya düşmesi yaşanabileceğini dile getirdi.

Gümüşhane ve Giresun’u birbirine bağlayan Gümüşhane-Palan karayolunda kayaç sukut riski dolayısıyla sürücüler ve vatandaşlar korkuyla gezi ediyor. Yola çokça mail bir noktada mevcut dağların yamaçlarında saha kayran kayaların her an düşmeye amade görüntüsü umulur tıpkı facianın habercisi durumunda. Kere güzergahında evveli isim, yaralamalı ve maddi hasarlı birçok kaymakamlık meydana gelirken, Gümüşhane ve Kürtün güzergahında dolmuşçuluk eden şoförler, daima ölümle koku alma organı buruna işlerini fayrap etmek zorunda olduklarını dile getirerek tehlikenin ortadan kaldırılmasını istiyor.

Konuyla ilgili yaptıkları çalışmalarla riskli alanları belirlediklerini ve bu alanlardan bire bir tanesinde andıran bire bir geçmişte kayaç düşmesi gerçekleştiğinin altını çizen Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü Kılgısal Jeoloji Kürsüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, Gümüşhane-Kürtün karayolundaki risk oranının yüzdelik 85 olduğunu tabir etti.

” Herhangi Bir mevsim geçişinde kayaç sukut riski var”

Bölgede yamaç eğimlerinin aşkın olması zımnında kayaç kitle hareketlerinin aşkın olduğunu söyleyen Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, “Kürtün posta güzergahı kayaç düşmeleri açısından kâin coğrafi koşulları dahi dikkate aldığımız zaman bati aşama dik, taşkın derecede eklemli kayaç kütlelerinden oluşan aynı mıntıka. Birden tezelden gelişigüzel zaman geçişlerinde kayaç düşmeleri potansiyeli var. Biz bölgede yıllardır çalışıyoruz, erdemli lisans tez çalışmaları yapıyoruz ve kişi çalışmalarımız da bulunan. Mevcut yolun açılması esnasında patlatmalarla şevler oluşturulduğu ve yerey haddinden fazla sarp olduğundan kontekst çok efdal şevler meydana mevrut durumda. Tıpkı zamanda erinç eğimleri birlikte çok olduğundan âlem hele sezon geçişlerinde kayaç kitle hareketlerinin etkili olduğu aynı saha. kara iklimi bölgelerine intikal yapılan alanlarda genellikle donma çözünme sonrası ve ayrışmaya ilişkin yerine yığın hareketleri meydana gelebiliyor” diye niteleyerek konuştu.

“Palan yolu yüzde 85 riskli”

Yaptıkları çalışmalarla riskli alanları belirlediklerini dile getiren Doç. Dr. Alemdağ, “Tığ yapmış olduğumuz çalışmalarda riskli bölgeleri belirledik. Antrparantez sabık sene bizim belirlediğimiz noktasal riziko alanlarının ayrımsız tanesinde kayaç düşmeleri meydana geldi ve tıpkısı araca çarptı. Ahiret Yolculuğu olmadı ama okkalı derecede maddi hasara sebebiyet veren kayaç düşmeleri meydana geldi. Kürtün el güzergahı mevcut haliyle, hangi zaman bire bir kaya kütlesinin kopup öğün güzergahına vuracağı belgisiz olan bir düz. Önlem alınmadığı sürece acilen kolaylıkla rastgele sene bu asıl problemlerin yaşanabileceği yüzdelik 85 riskli benzeri yol. Bizim belirlediğimiz riskli yerlerde kaya kırımları, örtüleme, çelik engel sistemleri yahut kıran tasarımlarıyla yada güzergahta iyileştirme maliyetlerinin yüksek çıkacağı durumlarda tünel güzergahları planlanmalı. Çok sert topoğrafyaların olduğu alanlarda cins kayaç alanları çokça erdemli kotlarda olduğu üzere bunun soylu erki bedelleri elan faziletli çıkabiliyor. Bu nev alanların belirlenip tünel güzergahlarıyla bu alanların geçilmesi henüz akla yatkın peki. Kürtün yolu okkalı derecede riskli ” dedi.

“Tırsmak herhangi bir ahit oluyor”

Kürtün ve Gümüşhane ortada dolmuşçuluk yapan ve içtinap etmek süresince yolculuk ettiklerini söyleyen Şenol Dede, “Ilaç alınabilir, lif çekilebilir, ahcar düşürülebilir. Bundan 3-4 kamer ilk taş düşerek dolmuş şoförünün arabasına düştü. Birinin kafasına vurdu, öldü. Haddinden Fazla riskli bire bir mıntıka. Zor, istinkâf etmek herhangi bir devir oluyor. Bizde olduğu kadar yolcularda birlikte oluyor, öğrenci velileri bile korkuyor. Nereden hangi zaman taş geleceğini bilemiyorsun” ifadelerini kullandı.

Sorunun bir dakika geçmiş çözülmesi gerektiğini anlatım eden dolmuş şoförü Özcan Dede ise, “Bu Kürtün ve Gümüşhane yolu üzerinde daha önce bile durumlar yaşandığı amacıyla banko ayrımsız an önceki tılsım alınmasını istiyoruz. Biz şoförler namına, aileler yerine her periyot tedirginiz acaba benzeri husus tamam mu diye niteleyerek. Bunun aynı dakika önce çözülmesini istiyoruz, daha başlangıçta birlikte arabalara vurmuştu. Gidiş gelişlerde bütün paslı oluyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Söz konusu Gümüşhane-Kürtün karayolu üzerinde 25 Haziran 2022 tarihinde yamaçtan kopan kayalar yola düşmüş, olay takkadak karayolunu kullanan bir güdücü otomobiliyle kayaların altında kalmaktan saniyelerle kurtulmuştu. 25 Mart 2022 tarihinde ise içerisinde öğrencilerin üstelik bulunduğu karye minibüsünün konusunda kayalar düşmüş kaza sonucunda 1’i güç görünmek için 2 kız öğrenci yaralanmıştı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: