‘Potochi lupski sendromu’ teşhisi konulan oğlu için bindi bekliyor

‘Potochi lupski sendromu’ teşhisi konulan oğlu üzere bindi bekliyor

SİİRT – Siirt’te dinamik Gülsüm Silah, “potochi lupski sendromu” teşhisi konulan 7 yaşındaki oğlunun eğitimi amacıyla müzaheret bekliyor.

Siirt kent merkezinde eğleşme eden Gülsüm Cebe, potochi lupski hastası oğlu Bünyamin’e bakabilmek üzere bindi bekliyor. 7 yıldır oğlunun hastalığına umar aradığını aktaran Silah, aradan güzeşte zamanda oğlunu Türkiye’nin bir nice hastanesinde tedavi ettirmesine rağmen sonuç alamadıklarını rapor etti. 7 yıldır oğluna baktığını ve maddi ve manevi yerine oğlunun durumunu kaldıracak gücünün olmadığını tamlayan anne Zırh, kendilerine uzanacak aynı yardım eli beklediklerini söyledi. Zırh, “Potochi lupski sendromuyla 3 yaşındayken tanıştık. Temel karnında çabucak iş geriliği ve kilogram iş geriliği vardı. Ne topuk testinde hangi üstelik 3’lü tarama testinde çıkmadı. Zayıflığından şikayet edip doktora gitmiştik, Bezmialem Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde Genetik Bölümü marifetiyle konuldu bu canlandırma. Ana, ağababa taşıyıcı değiliz. Bu ses seda otizm belirtileri taşımayan ancak mental iş geriliği, fiziki gelişim geriliği taşıyor. Bünyamin hiperaktif ayrımsız çocuk, adale tonu zayıflığı var. Bu bala Türkiye’da evvel canlandırma konmuş hastalardan gibi. 7 yaşında, ego Bünyamin’in 7 yaşına kadar devletin vermiş olduğu bütün imkanları kullandım. Eğitiminde olsun, hikmet tedavisinde olsun ama bu süreçten sonraları haddinden fazla zorlanıyorum” dedi. Kendisine bindi olunmasını talip Cebe, “Bu alanda tez yapmış profesörlerin evet da bu sendromu bilen annelerin, bilen ailelerin bana ulaşmalarını istiyorum” dedi.

Rehabilitasyon Merkezi Kanıt Öğretmeni Funda Bozar ise, “Bünyamin’le tanışalı aynı yıl oldu. Bu süreçte Bünyamin’in annesinin ne büyüklüğünde güçlük çektiğini, eğitimiyle ne büyüklüğünde uğraştığını gördüm. Bu süreçte sunu çok annelerimiz yıpranıyor öğrencilerimizin. Eğitimiyle ait herhangi bir soy desteği bekliyoruz Bünyamin amacıyla” diyerek konuştu.

Share: