Buldan, HDP TBMM Kol Toplantısı’nda konuştu

HDP Koca Genel Başkanı Pervin Buldan, “2023 yılı bütçesinde getiri ve cidal lobisi olduğunu ama halkın, emekçilerin, işçilerin, kadınların, yoksulların ve emeklilerin olmadığını” savundu.

Buldan, partisinin TBMM Takım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Amasra’da yaşanan eroin kazasında tarifsiz tıpkısı keder yaşadıklarını, bunun “katiyen aynı kaza olmadığını” söyledi.

Amasra’nın, Soma, Ermenek, Zonguldak, Elbistan, Siirt ve Şırnak’ın devamı olduğunu belirten Buldan, yaşanan felaketlerin nedeninin denetimsizlik, cezasızlık, kar hırsı ve istihsal baskısı olduğunu müstakbel sürdü.

Sadece benzeri sene içerisinde 1359 işçinin hayatını kaybettiğini anımsatan Buldan, yaşanan kazanın banko “yıldız planı” olmadığını dile getirdi. Buldan, “Bu, işçilerin canı ve us üzerinden yapılan kar ve sömürü planıdır. AKP Umumi Başkanı ‘hamdolsun 24 saat geçmeden 41 şehidimize ulaştık’ şeklinde hafızalardan silinmeyecek benzeri açıklama elan yaptı. Allah’tan korkun, 41 birey yaşamını yitirmiş ve sizin hesabınız onlara ulaşım saati adına gözler önüne seriliyor. Keşke konuşmayın, keşke susun, bari bu kadar canın yitirilmesine tevakki etmek duyun amma boş yere.” dedi.

“Gidecekler, göndereceğiz”

Ülker Buldan, 2023 yılı bütçe teklifinin TBMM’ye sunulduğunu, savunma adı altında asayiş harcamalarına ayrılan payın 468,7 bilyon teklik olduğunu belirtti.

Bütçe teklifinde repo giderlerine ayrılan payın ise 565,6 milyar teklik öngörüldüğünü vurgulayan Buldan, şunları kaydetti:

“2023 yılı bütçesinden çekişme politikalarına ayrılan nasip, 2022 bütçesinin eksiksiz 2 kaskatı. Faize cebin olduğunu söyleyen kudret, nema lobisine dönüşmüş durumda. Repo giderlerine ayrılan rakamlardan bunu dahi anlıyoruz. 2023 bütçesinde faiz lobisi var, cenk lobisi var ama umum namevcut, emekçi yok, işçi yok, kadın bulunmayan, yoksullar bulunmayan, emekliler namevcut. Bunun adı bittabi ki kısırlık bütçesidir ama bir adı elan var; gelgeç Abbas’ın gidiş bütçesidir. Bu kadar bulutsuz ve kesin söylüyoruz. Gidecekler, göndereceğiz, bunların gidişinden eksantrik çaremiz ve başka alternatifimiz tabii ki yok. Türkiye halkları kararını verdi; AKP, MHP iktidarını gönderecek. Bunu üstelik cümle böyle bilsin.”

Buldan, geçtiğimiz hafta kanunlaşan “dezenformasyon” yasasının, kendilerine göre bir “sıkı denetim” yasası olduğunu tabir etti.

“Bu yasayı, halkın yaşadığı sefalet ve yolsuzluklar konuşulmasın diye çıkardılar” diyen Buldan, yasanın “AKP ve MHP’yi esirgeme ve yaşatma yasası” olduğunu argüman etti. Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’üstelik dezenformasyonun biricik tıpkı kaynağı ve merkezi var, o üstelik AKP ve MHP iktidarıdır. Güya halkoyu, biber dolması vukuf nedeniyle endişe ve paniğe sürükleniyormuş. Bittabi ki bu de domates dolması. Yasa metninin kendisi üstelik zaten yalanlarla komple. Anne utanmak, panik ve endişeye kapılan, iktidarın ta kendisidir. Gerçekler dönme yüzüne çıktıkça korkuyorlar, kaybedeceklerini biliyorlar ve bu yenilgi korkusu onları bu yasaları çıkarmaya itiyor. Ne yasayı çıkarırlarsa çıkarsınlar kendi çöküşlerini durduramayacaklar. Idrak ve yolsuzlukların ortaya çıkmasını asla engelleyemeyecekler. Bizleri, demokratik kamuoyunu, özgür basını ve halkı susturmaya güçleri katiyen yetmeyecek. Konuşan, itiraz eden, sorgulayan ve hesap soran bir toplumu, demokratik siyaseti karşılarında görmeye bitmeme edecekler. Hakikatler ve sosyal medyanın gücü karşısında kesinlikle yenileceksiniz. Yürüttüğünüz balaban dalavere propagandanız, Twitter’ın 280 karakteri karşısında sodyum klorür buz olmaya bitmeme edecek.”

Share: