ANONSÖR VE YAZAR HALİT KIVANÇ, HAYATINI KAYBETTİ

ANONSÖR ve edip Halit Övünç 97 yaşında hayatını kaybetti.

Haberi Twitter hesabından duyuran oğlu Beklenti Övünme, Halit Iftihar’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle vakti namazından bilahare Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, bir mezarlığa defnedilecek ifadelerine düzlük verdi.

HALİT KIVANÇ

1925 doğumlu Halit Kıvanma, ılımlı öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, faziletkâr öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hususiyet Fakültesi’nde tamamladı. 3 kamer büyüklüğünde Siirt- Kozluk (şimdi Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Tabiiyet, Tercüman, Özgürlük, Gündüz başta oluşmak için çeşitli ceride ve dergilerde edip ve becerikli adına arka düzey görevler aldı.

1953’te Yiğit Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin evvel günce spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Ayrımsız yıla mümasil İngiliz nişane kuruluşu BBC’da çalıştı. Türkiye’dahi radyo ve göstergeç yayıncılığının gelişmesinde majör katkıları olan Kıvanma, Türk televizyonculuğunda birçok önceden adamı oldu. Olimpiyatlar ve iri uluslararası karşılaşmalarda anonsör kendisine fariza aldı. FIFA Acun Kupası’nı televizyondan sunan önce Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Uzun yıllar TRT’dahi ekin-hanek, müzik coşku programları sunan Halit Kıvanma, 23 Nisan Millî Buyuru ve Yavru Bayramları’nın da elzem sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Bala Şenliği’ni sunan Halit Övünç, açık benzeri hayran kitlesine kavuştu. Harp Okulu Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda çokça sayıda konser ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Bir Tane kanallı günlerin hayvan sunucusu Halit Kıvanma, NTV Yayınlarından çıkan Tele Gök Yakut ünlü kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te benzeri jübileyle kutlayan Kıvanma, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve gayrı kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üstünde dürü aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla karşılaşma spikerliğine veda etti. Edip, spiker, sanatçı adına akseptans edilen Halit Övünme, Türk halkına akman benzeri Türki ile saygın ve mürebbi çalışmaları ile bakım vermesinden ortalık Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi yoluyla Kariyer Dalında nazik ödüle müstahak görüldü.

Share: