Siirt olgun… Siirt’te, PKK’nın 29 sene evvel katlettiği 22 sivil anıldı

SİİRT’in Baykan ilçesine sadık Günbuldu köyü Derince mezrasında, 21 Teşrinievvel 1993’te PKK’lı teröristler aracılığıyla katledilen 14’ü çocuk, 22 sivil, düzenlen törende, dualarla anıldı.

Derince mezrasında 21 Ilk Teşrin 1993’te PKK’lı teröristler vasıtasıyla martir edilen 14’ü yavru, 22 sivil vatandaş için şehitlikte tören düzenlendi. Törene, Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, İl Kurnaz Komutanı Tugay Emrullah Büyük, İl Güven Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, Baykan Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tehlikesiz Sınırlanmış, Veysel Karani Belde Belediye Reisi Erek Akgün, şehit yakınları ve köylüler katıldı. Kur’an-ı Bonkör tilavetinin peşi sıra, İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu vasıtasıyla şehitler için dualar okundu.

Törende mütekellim Vali Osman Hacıbektaşoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Terör örgütü PKK’nın adının ‘Bebek Katili’ adına tescil edildiği Baykan ilçemize kapalı Günbuldu köyü Derince mezrasında, 21 Ilk Teşrin 1993 gecesi terör örgütü yoluyla haincesine planlı saldırıda 14’ü bala, 22 sivil masum vatandaşımız katledilmiştir. Yıldırı örgütü, namert saldırıda karye halkını okulun önünde toplayarak kurşuna dizerek martir etmiştir. 7 vatandaşımız o saldırıdan yaralı adına kurtulmuştur. Burada şehitlerimizi anmak üzere toplandık, tabi bizler bunu hiçbir devir unutmadık, unutmayacağız, Hafızalarımızda cemaziyelevvel reşit kabil tazedir. Bunu yaşadığımız süreç içerisinde gördük. Yıldırı örgütünü Türkiye’nin başına bela edenler, Siirtlinin, Şırnaklının, Hakkarilinin, bölgenin ve Türkiye’nin başına bela edenler şurası unutmasınlar, kudretli olamadılar, olamayacaklar, onların sahipleri da kalburüstü olamamıştı, şimdi birlikte olamayacaktır. Bugün yıldırı finiş noktasına gelmiş, asayiş güçlerimiz nazik bire bir imanla, vatan sevgisiyle, devlete bağlılıkla nazik benzeri uğraş ile terörü finiş aşamasına getirmiştir. Fakat şurası görüyoruz, finiş noktasındaki yıldırı örgütüne destek olmak ve can suyu verenler var, devletimiz buna asla cevaz etmeyecektir.”

Konuşmaların peşi sıra Hacıbektaşoğlu ve beraberindekiler martir mezarlarını mülakat ederek, karanfil bıraktı. Şehit yakınları ile yakından ilgilenen Hacıbektaşoğlu, kendilerine başsağlığı ve çıdam diledi.

Share: