Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Çekim ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Aksu, açıköğretim dahil, üniversitelerin bütün kontenjanının 1 milyonu aştığını belirterek, ” Türkiye, sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek üniversite zenginliğine ve yeterliliğine cemaat arkaç gelmiştir.” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Ankara Saylav Yıldırım Kayaç, okullarda çok yavaş dava haline geldiğini öne sürdüğü uyuşturucuya alın topyekun savaş verilmesi gerektiğini söyledi. Bunu muktedir olmak üzere yaz saati uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini rapor eden Kayaç, “Türkiye’nin bir nice durumunda düet eğitim yapılıyor. İkili eğitim-öğretimin yapıldığı yerlerde çocuklarımız, sabahın âmâ karanlığında ve gecenin karanlığında okula girip çıkıyorlar. Bu aheste tıpkısı sorun. Ekol önlerindeki güvenlik çalışanlarının birlikte elverişsiz olduğunu biliyoruz.” diyerek konuştu.

CHP Afyonkarahisar Mebus Itır Köksal ise Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in Afyonkarahisar’ı ziyaretinde yaşanan aynı olayın peşi sıra, benzeri eğitimcinin, “Altının kıymetini kuyumcu bilir, hurdacı değil” şeklinde içtimai medya paylaşımında bulunduğunu anlattı. Bu paylaşımın, hem Milli Eğitim Bakanı’na hem üstelik hurdacılıkla geçimini sağlayan vatandaşlara taşlama olduğunu dile getiren Köksal, Özer’den bu gönül için sormaca açılması talimatı vermesini istedi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ser Kadıgil Sütlü de Milli Eğitim Bakanlığına ilişik kreşlerin birçoğunun kapatıldığını, mavera yandan Kült İşleri Başkanlığına ilgilendiren kursların arttığını savundu.

Sütlü, yeterli beslenemediği üzere açgözlü olan öğrencilerin, bodurluk ve anemiyle karşı karşıya kaldıklarını encam sürerek, Türkiye’nin, ilkokuldan liseye cemi öğrencilere günde tıpkı defa yemek ve dimdik içmece suyu sağlayabilecek güçte olduğunu; bunun maliyetinin 150 bilyon lira tuttuğunu dile getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin, üniversitenin gâh öğretim üyeleri karşı hile söylediğini kanıt fail Sağımlı, buna ilişkin olduğunu belirttiği dosyayı YÖK Başkanı Erol Özvar’a sundu.

-“Aklınızdan geçmeyen işleri YANLIŞSIZ Parti iktidarları yapmış”

MHP Sazak Saylav Ölümsüz Parıltı ise kapanan köy okullarının açılmasına müteveccih çalışmaları dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e teşekkür etti.

Öğretmen açığının, devletin imkanları zorlanarak Cumhuriyet’in 100. yılında 100 bin hoca ataması yapılarak kapatılabileceğini vurgulayan Parıltı, mavera yandan inanlı ve ahlaklı ayrımsız sosyete yetiştirilmesi için eğitime önem verilmesi gerektiğini belirtti.

DÜRÜST Fırka Yardımcı Milletvekili İsmail Tarih dahi iktidara gelmeyi planlayan ve hükümet yapmak talip ihtilaf partilerinin, milli eğitime dair ufkunun olmadığını savundu.

Ücretsiz mektup dağıtımının önemine bel fail Sıra, DÜRÜST Tümen iktidarlarının mânialı ve dezavantajlı vatandaşları yok sayılmaktan kurtarıp, evlerinden çıkararak eğitim bilimi hayatına soktuğunu kaydetti. Gündüz, tehalüf partilerinin milletvekillerine, “Bunları yok sayabilir misiniz? Sizin aklınızdan geçmeyen işleri DÜRÜST Parti iktidarları yapmış.” diye niteleyerek seslendi.

Devir, okullara anbean Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ait öğretmenlerin değerlendirmelerini aldıklarını anlatarak, bu şekilde eğitimdeki verimliliği tezyit etmek istediklerini, 19 milyon çocuğun gelişimi için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na üstelik değinen Ruz, “Hem kendilerini yenilemeleri hem da çalışanla çalışmayanın fark edilmesi lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise hakkındaki davalardan berat kararı çıkan öğretmenlerin, emek izinlerinin hala verilmediğini, KHK ile atılmış öğretmenlerin özel okullarda çalışmasının engellendiğini gelecek sürdü.

Gergerlioğlu, ekol kantinlerinin çokça pahalı olduğunu, konuşu durumu uygun olmayan öğrencilerin bu nedenle haddinden fazla zorlandığını anlattı.

“Atanamayan öğretmen sorunu kademeli çözülmeli”

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Aksu bile Türkiye’dahi akıbet yıllarda eğitimde koskocaman iyileşmeler kaydedildiğine ve eğitime erişimin arttığına meni etti.

Eğitimin amacının, temelde bireyin, namına ve topluma müfit hale getirilmesi ile sıkıntı nakız yeteneğinin kazandırılması olduğunu dile getiren Katarakt, bu sürecin rehberinin öğretmenler olduğunu vurguladı. Katarakt, parti adına öğretmenlerin özlük haklarının ve mesai şartlarının iyileştirilmesi, maddi ve manevi beklentilerinin karşılanması amacıyla mücahede gösterdiklerini anlatım etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesinin, kamuda çalışan parçalanmamış sözleşmelilere ilgilendiren düzenlemeyle birlikte Sedir gündemine ati olmasından memnuniyet duyduklarını aktaran Aksu, “Atanamayan öğretmen sorununun, aşamalı adına çözülmesini ve bu konunun ülkü olmaktan çıkarılmasını lazım görüyoruz.” diyerek konuştu.

Üniversiteye sınavsız antre yapılabilmesi gerektiğini belirten Katarakt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıköğretim karışma gelmek için üniversitelerin mecmu kontenjan sayısı 1 milyonu aşmıştır. Türkiye, sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek darülfünun zenginliğine ve yeterliliğine erbap ağıl gelmiştir. MHP adına darülfünun methal sınavının kaldırılması; bunun yerine önceki ve itidalli öğretimle ait ayrımsız yönlendirmeye merbut olarak uygulanacak müfredatla lise başarısının ve ortaöğretim böylece yapılacak tekemmül sınavını esas kayran, punt eşitliğini ve adaleti gözeten üniversiteye intikal sisteminin uygulamaya konulmasını; bu çerçevede çocuklarımızın hikmet, kabiliyet ve becerilerine göre deli dolu bir delalet desteğiyle istedikleri bölümlere sınavsız girebilmelerinin olabilir kılan adımların atılmasını istiyoruz. 3 saatlik sınavla Türk gençliğinin geleceğinin şekillenmesinin doğru olmadığını değerlendiriyoruz.”

CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu ise yarkurul salonundaki bazen hizmetlerin tenkis edildiğini ve ihaleyi düz ortaklık personelince sunulduğunu, bu personelin salonda bulunmasının İçtüzük’e uygun olmadığını öne sürdü.

Öte yandan HDP milletvekilleri sıralarına, “MEB işvereni değil, öğrenciyi düşün”, “Ekol işçi değil, öğrenci yetiştirir”, “ÖMK nakız edilsin”, “Okullarda çocuklara ücretsiz aşındırmak verilsin”, “Anne dilde terbiye haktır” yazılı dövizler bıraktı.

Share: