İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan YİK sonrası izah

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında, asamble üyelerinin ev dışında ve hele bile Avrupa’da Türkiye aleyhinde planlı propagandalar ile bunlara karşı alınacak tedbirler üstüne istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Erdemli İstişare Müesses toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’da gerçekleşti. İletişim Başkanı Fahrettin Altun toplantı sonrası izah yaptı. Efdal İstişare Oturmuş toplantısının Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildiğini söyleyen Altun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda Kurul üyelerinin mikro dışında ve özellikle birlikte Avrupa’üstelik Türkiye aleyhinde yürütülen propagandalar ile bunlara karşı alınacak tedbirler üzerine istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

Altun, Kurul üyelerinin bu çerçevede Türkiye’deki yabancı vakıfların ve aynı kuruluşların faaliyetlerini birlikte değerlendirdiğini ifade ederek, “Türkiye el erki ve kalkınma yolunda açıklık tekmil ettikçe, mutlak adımlar attıkça, Avrupa’nın ülkemize olan yağılık düzeyinin birlikte yükseldiğine dikkati çekici Asamble üyeleri, Avrupa Birliği üyelik sürecinden terörle savaşım ve mülteci konularına, Avrupa’nın Türkiye’ye alın sergilediği tutarsız, nahak yere, adaletsiz ve riyakar tutuma meni etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

Asamble üyelerinin Türkiye’nin intihap sathı mailine girdikçe toplumsal medya kaynaklı dezenformasyonların ve milli birliği zedelemeye dönük provokasyonların artabileceğini belirttiğini belirten Altun, “Asamble üyeleri, ülkemiz ve milletimiz ile ait sadece sınırlar zarfında değil yurtdışında da kükremek kazanacağı anlaşılan iftira kampanyalarına alın alınacak tedbirler konusunda fikir teatisinde bulunmuşlardır” dedi.

Reisicumhur Erdoğan’ın toplantıda, Avrupa’daki Türkiye aleyhtarı siyasal ve toplumsal alerjinin çokça koyu tarihi kökleri olduğunu belirttiğini tabir eden Altun, Avrupa’nın budunsal ve dini fanatizmini demokratlık, adam hakları, özgürlükler gibi kavramların arkasına saklanarak sergilediğini dile getirdiğini kaydetti. Altun, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Batının medeniyet değerleri diyerek bilcümle dünyaya dayatılan ilkelerin zat düzenlilik ve bol bolamat düzeni gözdağı altına girdiğinde bizzat bu ülkeler aracılığıyla ayaklar altına alındığını defaatle gördüklerini ifade eden Cumhurbaşkanımız, ‘Hak ve özgürlükler üstüne, hukuk devleti kılıfına sığdırılmış birçok faşist uygulamaya imza atanlar, bize cebin parçalanmamış tersi tıpkı çirkeflik içindedir. Avrupa’daki vatandaşlarımızın sunu insanca taleplerine bile sırtlarını dönenlerin, ülkemizde diledikleri kadar beygir koşturma taleplerinin gerisindeki niyeti biz gayet iyi biliyoruz. Bize cebin öfkelerinin sebebi, içtimai ve yerey bütünlüğünü bozdukları, oran sistemini çökerttikleri yerlerde oynadıkları oyunu ülkemizde birlikte tekrarlayamamış olmalarıdır’ değerlendirmesinde bulunmuştur.” – ANKARA

Share: