Ukrayna’ya 26 ülkeden 1,55 bilyon dolarlık askeri arkalama sözü

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları yaklaşık 6 aydır devam ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın eş familya sahipliğinde Ukrayna üzere hediye konferansı düzenlendi.

SİLAH VE ROKET SİSTEMLERİ DA BAĞIŞLANACAK

Ukrayna Defans Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Defans Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Savunma Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen hediye konferansında bakanlar, Ukrayna’ya ümranlı eklenmiş mali yardımla bu arada silah sistemleri, askeri eğitim, haddinden fazla namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 DEVLET 1,55 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIM SÖZÜ VERDİ

Danimarka Defans Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya alın askeri yeteneklerini bırakmak amacıyla 1,55 milyar dolarlık askeri arkalama sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’ya mali yardımını 113 milyon dolar daha artıracağını belirtti.

“SİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAYACAĞIZ”

Bodskov, “Bu, Avrupa ve müstakil dünyanın üzerine nesir edildiği değerlere cebin tıpkı savaştır. Bugün Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü baştan teyit ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi manzara kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya defans bakanlarının topçu sistemleri, cephane ve sair askeri donatı üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

Ukrayna Defans Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal adına desteklemeye amade olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“YARDIM IKA ÜZERINE İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Defans Bakanı Wallace yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya yardım etme konusundaki isteğimiz elan de artıyor. Bu toplantıdan elan fazla taahhüt, daha aşkın finansman, henüz çok eğitim sözü ve askeri arkalama sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına yardımcı olmak ve Putin’in emellerinin sıfır olmasını nail olmak üzere tasarlandı. Bu akıbet askeri destek dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Acımasız saldırganlığına ve ayrım gözetmeden kullandığı silahlara cebin savunmasına devam etmesini sağlayacaktır. Bitmeme eden desteğimiz haddinden fazla belirgin ayrımsız tasarı gönderiyor, İngiltere ve uluslararası topluluk bu yasadışı savaşa alın olmaya bitmeme ediyor. omuz omuza duracak ve Putin’in işgaline cebin savunmalarına destek olmak amacıyla Ukrayna’ya askeri arkalama sağlayacağız” dedi.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın bir nice alanda kayıplara uğradığını söyleyen Wallace, “Rusya birçok konuda şimdiye kadar rate oldu ve Ukrayna’yı karışma etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve daima yerine değiştirildi. Yaklaşık 6 kamer içinde şişman ve oylumlu kayıplar verdiler. Başbuğ Putin, bu düşünce almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı ancak o bunu görmezden geldi. Zaman, 6 kamer sonradan, ona ve tehdide alın durmaya, Ukrayna’ya arkalama etmeye arsıulusal tıpkı topluluk kendisine hala kararlı olduğumuzu ifşa etmek amacıyla buradayız” dedi.

YARDIMIN YARISI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Batılı ülkeler tarafından üstlenme edilen finansal yardımın, yarısından elan fazlasının zırh tedariki ve zırh üretiminin desteklenmesi için harcanacağı hoşgörüsüz kalanının ise silah ve askeri teçhizatın yanında askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya ayrıca 80 kilometre menzile cemaat “eke sayıda” alıngan güdülebilen M31A1 füzesi de bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalinin gidişatını tebdil amacıyla ince menzilli topçu silahlar da karışma almak üzere henüz aşkın zırh göndermesi amacıyla Garplı ülkelerden talepte bulunmuştu. Zalim hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya henüz aşkın zırh vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.Share: