Kedi Villası’nda bu sene 130 çocuk dünyaya geldi

VAN’ın ayrımsız gözü semavi, benzeri gözü kehribar dünyaca adlı kedilerinin neslinin devamı için koruma altında oldukları Van Pisik Villası’nda bu sene serencam doğumlarla gelişigüzel dünyaya gelen yavru sayısı, 130’a ulaştı.

Farklı göz renkleri, temiz tüyleriyle ünü mutluluk sınırlarını aşan Van kedileri, Van Kedi Villası’nda çalışanlar vasıtasıyla özenle bakılıyor. Domestik ve yabancı turistler vasıtasıyla herhangi bir mevsim ülfet edilen Van kedileri, konukların balaban ilgisini görüyor. Dulda altındaki Van kedilerinin neslinin bitmeme etmesi amacıyla dahi çalışmalar sürüyor. Mart ayında başlayan ve benzeri yılda 3 tümen şeklinde devam fail doğumlarda sona yaklaşılırken, sonuç aylı kedilerden biri henüz 4 bala dünyaya getirdi. Yavru kediler ve anneleri, villadaki özel odalarında özenle bakılıyor. Yıpranmamış doğan çocuk kedilerle 2,5 mahiye olana kadar ziyaretçilerin bahsetmek ise haram.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Aplikasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kayaç, 3 öğür şeklinde mart ayında başlayan 2022 yılının sonuç doğumlarının devam ettiğini söyledi. Doğumların arkası sıra 2023 yılı için hazırlıklara başlayacaklarını tamlayan Prof. Dr. Kayaç, “Yani keyif kontrollerini, aşılarını, elemelerini, 2022 yılının değerlendirmesini yapacağız. Bittabi ücretli sahiplendirmede devam ediyor. Şu dakika kestirmece 130 çocuk var. Kesme cirim yıl böylecene ortaya çıkma” dedi.ZİYARETÇİ SAYIMIZ ÇOKÇA FAZLA

Tüm dünyayı iri ölçüde etkileyen pandemi nedeniyle sakıt ziyaretçi sayının bu yıl berenarı fazla olduğunu dahi sözlerine ekleyen Prof. Dr. Kayaç, “Bu sene Van’a dahi haddinden fazla gezgin akışı var. Dolayısıyla de günce gezici sayımız 700’ün altına düşmüyor. Bu sene pandeminin acısını çıkarırcasına sistem gezmeye bitmeme ediyor. Biz birlikte bu ziyaretlerden az çok memnunuz. Islak çaça ziyaretçilerden olduğu için bittabi kedilerde abla kısmıyla mutludurlar. Biz üstelik Van kedisinin tanıtımını yapmaktan mutluyuz” diye niteleyerek konuştu.

Share: