Dert Dağı’na tırmanan domestik ve ecnebi dağcıların sayısı artıyor

Türkiye ve dünyada alpinizm sporunun ferah yapıldığı dağlar arasında yer düz Dert Dağı, yılın gelişigüzel mevsimi dünyanın ciharıyek yanından gelen sporcuları ağırlıyor.

Denizden yüksekliği 5 bin 137 metreyle yurdun genişlik yüksek noktası olan Veca Dağı, yılın herhangi bir dönemi zirvesinde erimeyen karlı görüntüsü ve saf güzellikleriyle Avrupa ülkeleri ve İran ilkin koyulmak için çokça sayıda yerli ve ecnebi dağcının ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesine mevrut dağcılar, atıf köyünde rehberler eşliğinde başladıkları şahika tırmanışını 3 günde tamamlıyor.

Türkiye Alpinizm Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, Dert Dağı’nın tırmanış açısından dünyanın en balaban dağları arasında düz aldığını söyledi.

“Maatteessüf yıldırı dolayısıyla ayrıntılı bire bir müddet mecbur kaldı”

Dert Dağı’nın çabucak dağcılık anlamında çekim noktası olmadığını ve Nuh’un Gemisi ile kutsi kült ve kitaplarda birlikte bahsedildiği amacıyla bağ gördüğünü rapor eden Başar, şöyle konuştu:

“Balkı Dağı dünyadaki tamam dağcıların pekâlâ geçmek istediği tıpkı dağdır. Maalesef yıldırı zımnında uzun tıpkı müddet vabeste kaldı. Serencam iki yılda asayiş güçlerinin yaptığı operasyonlarla acı, turizme küşade durumda ve dünyanın dört bir yanından mevrut binlerce sporcu Veca Dağı’na çıkıyor. Veca Dağı ulaşım açısından çokça kolay. Veca, Iğdır ve Van havaalanları çok yakın. Tehlikesiz tıpkısı şekilde seyahat edilerek bölgeye gelinebiliyor. Tırmanış açısından erdemli yükselti zorluklarının haricinde çokça aşkın zorluğu olan bir çığlık değil. Dağın gayrı kişi özelliklerinden muhit dünyadaki tüm dağcılar katiyen buraya karışmak istiyor. Balkı Dağı ile ilişkin yapılacak haddinden fazla aksiyon var.”

Başar, Ağrı Dağı’nı yılda 30 bin dağcının musahabe edebileceğini belirterek, bölgeye mevrut sportmen sayısının birlikte seçkin güzeşte periyot arttığını dile getirdi.

“Dağımıza haddinden fazla kayırıcı çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız”

Tırmanışları sürdürülebilir alpinizm kapsamında düşünmeleri ve dağı korumaları gerektiğini aktaran Başar, “İran’birlikte dağcılık çok degaje bir spor branşı ve bundan yağlık İran’dan çok aşkın dağcı, tırmanış amacıyla Veca Dağı’na geliyor. Bizim ilgi etmemiz gereken konu, kuralların dağda konulması gerekiyor. Antre ücretlerinin arama altında olması gerekiyor. Dağın temizliği çok koskocaman. Alelhusus yararsız yönetimi haddinden fazla önemli. Bu spor yapılırken dağlarımızın korunması ve sürdürülebilir alpinizm konseptinde yapılmasına federasyon olarak çok önem veriyoruz. Bu konuda çalışmalar var. Dağımıza çokça koca çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Salgın sonrası tırmanış ve natür sporlarına ilginin arttığına işaret fail Başar, çokça sayıda yerli ve yabacı sporcuların Ağrı, Süphan, Kaçkar ve Erciyes dağlarına tırmanış üzere geldiğini anlattı.

Ağrı Dağı’nda kontrolsüz ara sıra çıkışlar dolayısıyla çöp yönünde sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Başar, Valiliğin çalışmalarıyla bu sorunun dahi çözüleceğini kaydetti.

Başar, ahzüita haset başlayacak “30 Ağustos Galebe Haftası Uluslararası Dert Dağı Tırmanışı”na 8 ülkeden 30 sporcunun ve Türkiye’den dahi 70 sportmen koyulmak üzere hep 100 sporcunun katılacağını söyleyerek, “30 Ağustos Utku Bayramı’nı zirvede Türk bayrağı açarak kutlayacaklar. Gene bire bir şekilde federasyonumuz Kütahya’üstelik Spor Tırmanış Zafer Kupası’nı gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Share: