Daikin 4 ayda ekü bazında yüzde 33 büyüdü

11 yılda 27 intaç büyüyen Daikin Türkiye, 2022 yılına üstelik iddialı önceden dört ayda avro bazında yüzde 33 büyüdü.

Daikin Türkiye Ense Yöneticisi (CEO) Hasan Alemdar, Daikin’in mali sonuçlarını ve eskimemiş yatırım planlarını düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla paylaştı.

Salgın öncesinde Sakarya Trap fabrikasında başlattığı yatırım hamleleriyle dünyanın dikkatlerini üstüne çeken Daikin Türkiye, april-temmuz ortada bir rekor büyümeye daha imza attı.

Söz konusu dönemde cirosunu avro bazında yüzdelik 33 büyüten müşareket, ihracatını bile artırarak devlet ekonomisine ulama sağladı. 2021 yılını 451 milyon ekü (5.5 milyar TL) ciroyla kapatan Daikin Türkiye, bu sene 561 milyon avro (9 milyar TL) iş hacmi hedefliyor.

2021 yılında 261 milyon avroluk dış satım özne Daikin Türkiye, bu yıl sonunda ihracatını ekü bazında yüzdelik 25 artırarak, 322 milyon avroya taşımayı planlıyor.

Avrupa’nın sunma büyük üreticisi haline gelen Daikin Türkiye, üretiminin yüzde 75’ini yerlileştirmeyi başardı. 2025 yılına büyüklüğünde Sakarya’daki fabrikasına 80 milyon avroluk envestisman planlayan şeriklik, 2,5 yılda cirosunu 800 milyon avroya, ihracatını ise 500 milyon avroya çıkarmayı hedefliyor.

“Satışların yüzde 75’i Sakarya’dan”

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Alemdar, 2022 yılına ruhlu benzeri mebde yaptıklarını belirterek, “Mecmu satışlarımızın yüzdelik 75’ini Sakarya Hendek fabrikasından sağladık. Avrupa, Türk üretimi im istiyor. Bu sene ihracatımızı yüzde 25 artırarak 322 milyon avroya çıkaracağız.

Trap fabrikamızda 2025’e kadar 80 milyon avroluk yatırım yapacağız. Japon mali yılı başlangıcı olan nisan ayından orak ayı sonuna kadar haddinden fazla dinamik benzeri büyüme kaydettik. 4 mahiye dönemde ciroda avro bazına yüzde 33’lük bir tahaccüm elde ettik. Bu nazaran Avrupa’nın bile dikkatlerini üzerimize çektik.” dedi.

Büyümede yeni yatırımlarının nazik katkısı olduğunu anlatan Önder, “Sakarya Trap fabrikamızda yapıt gamımız haddinden fazla gelişti. Hele geçen yıl devreye aldığımız VRV yatırımımız büyümemize çokça alçak bire bir katkı sağladı. Japonya, Belçika ve Çekoslovakya’dan nişane ithal edip satıyorduk. Fakat pandemi öncesinde lokalleşme kararı aldık ve Sakarya Hendek fabrikamızda çetin tıpkısı yatırım hamlesi gerçekleştirdik.

Pandemi dönemi de yatırımlarımızı devreye alabilmemiz amacıyla bire bir fırsat oldu. Bu yatırımlarımızda hem kısık aynı tahaccüm yakaladık hem bile hep satışlarımızdaki ürünlerin yüzdelik 75’ini bu fabrikamızdan sağladık.” ifadelerini kullandı.

“322 milyon avroluk dış satım”

Önder, 2021 yılında 451 milyon ekü (5.5 milyar TL) iş hacmi elde ettiklerini belirterek, bu sene 561 milyon avro (9 milyar TL) ciro hedeflediklerini kaydetti.

“Bugüne kadar elde ettiğimiz nema oranları bu hedefleri yakalayacağımızın işaretçisi” diyen Önder, “İhracatta bile kararlı büyümemiz bitmeme ediyor. 2021 yılında 261 milyon avroluk dış satım yaptık. Daikin Türkiye yerine Ortadoğu ve Türkiye’ye sadık Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan, Gürcistan, Şimal Irak, Moğolistan, KKTC gibi ülkeler kalkışmak amacıyla 44 ülkeye kombiden radyatöre uzanan degaje kapsamlı ihracat gerçekleştiriyoruz.” yorumunda bulundu.

“Temas üç klimadan biri Daikin”

Isıtma-soğutma sektöründe iş lideri olduklarını vurgulayan Alemdar, özellikle VRV sistemleri ürünlerinde satılan gelişigüzel üç klimadan birinin Daikin ürünü olduğunu kaydetti. Kombide ise ilişki paylarının yüzde 11 olduğunu nâkil Alemdar, “Hedefimiz bu oranı yüzdelik 20’ye fark etmek” dedi.

Daikin VRV sistemleri ile ev tipi split klimaların satışlarda ağırlığını koruduğunu belirten Önder, “25 Mayıs’ta VRV aut vahit istihsal tesisimizi açtık. Buradaki üretimimizin yüzde 70’ini ihraç edeceğiz. İhracatımızın 100 milyon avroluk kısmını bu üründen sağlayacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“80 milyon avro yatırım”

Split iklimleme cihazı ve kombi istihsal tesislerinde üstelik yetenek artırımı amacıyla envestisman yapacaklarını anlatan Alemdar, “Türkiye’bile iklimlendirme sistemlerinin lojistik üssü olma hedefimiz var. Istihsal tesisimizde 2011 yılından bu yana kısaca 94 milyon ekü envestisman yaptık. Şu zaman 1.800 çalışanımız var. 2025’te hedefimiz bu sayıyı 2.700’e çakozlamak.” diye niteleyerek konuştu.

Alemdar, Sakarya Trap’te mevcut fabrikanın en üst teknolojilerle donatıldığını bildirerek, “Bizim fabrikamız teknoloji açısından Japonya ile muadil. Öyle kim Japonya’daki istihsal tesislerinden çıkan ürünlerden bazen elan mebzul olabiliyoruz. Çünkü, istihsal tesislerimiz en son teknolojiler kullanılarak kuruldu. ‘Türkiye’den teknolojik nişane ithal edilir mi?’ diyen Avrupa dahi şu anda Daikin’ mağara Türkiye’dahi ürettiği ürünleri kabul etmek istiyor.” dedi.

Daikin’in Avrupa’dahi 12 üretim tesisi bulunduğunu anlatan Önder, Türkiye’nin yapılan yatırımlar ve kapasite artışlarıyla eke tıpkısı istihsal ve lojistik üssü olduğunu dile getirdi.

“İlaç için hareketli soğutucu geliyor”

Daikin Türkiye’nin AR-GE çalışmalarını alelhusus ısıtmada gece gündüz sürdürdüğünü anlatan Hasan Önder, “Daikin Türkiye, dünyanın yer âdeta klimasını üreten şirket, bu kombi tamamen Türk mühendislerin çalışmaları ile şu anda tamlık Avrupa ve Türkiye’ da satışı yapılan birin üründür. Isıtmada yeni geliştirmeler yapmaya dahi bitmeme ediyoruz.

Dünyadaki trendlere bakacak olursak derman pazarı seçme sabık çevrim büyüyor. Kullanılmamış nesil teknolojilerle hareketli deva sektörü de gelişiyor. Ancak bu ilacın itici ortamda taşınması gerekiyor. Bu kapsamda, bu ilaçların koyulacağı küçük soğutucular için AR-GE çalışmaları yapılıyor. Gelecekte bu ürünün çantada mobil ebatlarda olmasını bekliyoruz.” dedi.

“Turkcell mağazaları Daikin satacak”

Daikin, Turkcell ile güçlerini birleştirerek iklimlendirme sektöründe benzeri umde daha imza attı. Proje kapsamında Daikin split klima ve gelgel özleştirme cihazı ürünlerine sahip olmak isteyen Turkcell müşterileri, 1.200 Turkcell mağazasını musahabe ederek bu ürünlere 36 taban vasıl vade ile eş olabiliyor. Bu proje ile çevrimdışı koca ağını genişleten Daikin, Turkcell müşterilerine özel kampanya ve fırsatlar sunarak bu kanalda kül tıpkı azrail deneyimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Bu teşrikimesai ile tevzi ağlarını geliştireceklerini anlatan Önder, “Kullanılmamış dünya düzeninde herkes ihtiyaç duyduğu cümle ürünleri ortak platformlar yoluyla güvendiği markalardan satın kabul etmek ve bir zamanda bu ürünlere çabuk ulaşabilmek istiyor.

Daikin ve Turkcell markalarının deneyimleri ve güvenilirlikleri, tüketiciye bu anlamda birçok fazlalık sunuyor. Projemiz kâh işaret grupları ile kapalı kalmayacak. Ortak birçok kullanılmamış projeyi alay malay geliştirmek için görüşmelerimiz bitmeme ediyor.” şeklinde konuştu.

Share: