Van’da “10. Van Denizi Su Sporları Festivali” başladı

Van Gölü’nü tanıtmak ve turizme kazandırmak amacıyla bu sene 10’uncusu düzenlenen “Van Denizi Su Sporları Festivali” başladı.

Edremit Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü gelişim birliğinde Van Gölü sahilindeki Edremit-Gebze Akarsu Sporları Merkezinde gerçekleştirilen festival, sualtı arama ve kurtarma dalgıçlarının gölde Türk bayrağını açtığı gösteriyle başladı.

Edremit Belediye Reisi İsmail Mücahede, gazetecilere, Van Gölü’nde birçok dalda spor aktivitelerini yapmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Festivalin imdi anadan görme ayla geldiğini dile getiren Himmet, “Suyun kenarında olup birlikte akarsu festivali yapmamak olmazdı. Van Gölü kıyısı aktif. Kürek, kano yarışmacılarından yelkencilere büyüklüğünde bir nice dalda sporcu burada. Hevesli ve dünkü sporcular yarışacak. Ziyaretçi yerine mevrut vatandaşlarımıza, halkımıza müteveccih hizmetler var. Benzeri taraftan bayındırlık, diriltme, yapım, enfrastrüktür, üstyapı yaparken tıpkısı taraftan dahi kültür, konuşma, eğitim ve sunma önemlisi spor ve turizm alanlarında hizmetleri hayata geçiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Edremit’in tıpkısı zamanda bire bir hars, musahabe, spor ve turizm merkezi olduğunu vurgulayan Emek, “İnsanlar artık farklı şeyler, değişik şehirler görmek istiyor. Bu noktada destinasyon haline karışmak istedik ve elhamdülillah akıbet iki yıldır Edremit artık Türkiye’birlikte genişlik çok ülfet edilen bir meydan haline geldi. Bugünkü etkinlik de bunun tıpkı parçası. Artık insanlarımızın huzura, güvene, mutluluğa ihtiyacı var. Bunun bir parçası olmak istedik. Elimizden geleni birlikte yapıyoruz.” dedi.

AK Fırka Van Saylav İrfan Kartal üstelik “Van, göle kıyısı olduğu amacıyla çok ak yazılı. Gençlere sporda dolgunca fırsatlar verilmeli. Van Gölü, turizmde adalet ettiği değeri görmeli. Tığ üstelik bu değerin ortaya çıkarılmasında üzerimize düşen hangi varsa yapmayı boynumuzun borcu biliriz.” şeklinde konuştu.

AK Parti Van Saylav Abdulahat Arvas ise “Gençlere bol fırsatlar sunuluyor. Bu çalışmalar kentin turizmi açısından bile çokça kızıl.” ifadesini kullandı.

Çeşitli aktivitelerin düzenlendiği festivalde flyboard gösterisi, rafting, deniz hamamı futbolu, kumsal voleybolu, yelken, kano, kürek, dragon, kemiksiz su yüzme yarışları, derrace şenliği, parasailing, banana, trambolin ve akarsu kayağı yarışları gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gösteren curcuna ferda de devam edecek.

Share: