Terör örgütü PKK’nın Eruh’ta gerçekleştirdiği evvel saldırının üzerinden 38 sene geçti

FECRİ BARLIK/MEHMET NİYAZİ DENİZ – Yıldırı örgütü PKK’nın 38 yıl evvel Siirt’in Eruh ilçesinde gerçekleştirdiği önceki soysuz akın unutulmadı.

PKK’lı teröristlerin 15 Ağustos 1984 akşamı Siirt’in Eruh ve Hakkari’nin Şemdinli ilçelerinde gerçekleştirdiği, benzeri askerin martir düştüğü, 9 leşker ve 3 sivilin yaralandığı geçmiş saldırıların üzerinden 38 yıl geçti.

İlçe Açıkgöz Komutanlığında fariza eden ve Eruh’taki saldırıyı ilişik birimlere iletmek amacıyla telsizin başına geçen Erzincanlı Kurnaz Onbaşı Süleyman Görgülü, teröristlerce şehit edilen ilk kişioğlu oldu.

İlçede yerine saat kulesi yapılan ve yer nazik caddeye ismi sunulan Süleyman Okumuş gönüllerde yaşatılıyor.

Siirtliler hafızalarda derin izler bırakan saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü PKK’ya tepkili.

“Yıldırı bitme aşamasına geldi”

Küçük Asya Düzenlilik Korucuları ve Martir-Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, AA muhabirine, neymiş Kürt halkının savunuculuğunu eden yıldırı örgütü PKK’nın sunu şişman zararı Kürtlere verdiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin terörle biaman şekilde savaşım ettiğini anlatım eden Şehitoğlu, milletin 1984’ten bu yana terörden haddinden fazla çektiğini belirtti.

“Yıllardan beri PKK yüzünden çekilmedik çile, yaşanmadık kötü kalmadı. Devletimiz çok gelecek tıpkı seviyede yıldırı örgütü PKK ile mücadele ediyor. Terör finiş aşamasına geldi.” ifadelerini kullanan Şehitoğlu, geçmişte yaşanan sıkıntıların yerini huzura bıraktığını anlattı.

Şehitoğlu, eskiden bölgede insanların evlerine, bahçesine, hastaneye abat bir şekilde gidemediğini dile getirerek, terörle mücadele yardımıyla zaman huzurun organizasyon edildiğini belirtti.

“Terör örgütü 40 değil 400 sene geçse amacına ulaşamayacak”

Kentte gazetecilik fail Slayt Yarayan (56) Siirt’in terör saldırılarıyla anılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Yıldırı örgütünün hiçbir devir amacına ulaşamayacağını belirten Yarayan, “Siirt terörden çokça çekti ama bugün çokça şükür varlık, zenginlik içre yaşıyoruz. Siirt acılar çekti ama hiçbir ant yılmadı. Eke devletimizin sıcaklığını temas devir hissetmekteyiz. Terör örgütü 40 değil 400 sene birlikte geçse amacına ulaşamayacak.” dedi.

Hadim, terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçlerine Cenabıhak’tan rahmet, gazilere sağlıklı benzeri yaşam diledi.

“Tıpkı zaman önceki terörün bitmesini istiyoruz”

Eruhlu vatandaşlardan Yusuf Yıldırım, Eruh’un terörle anılmasını istemediklerini rapor etti.

İlçeye endişeyle gelenlerin feryat figan gittiğini dile getiren Saika, hamam ve domuzuna aynı kaymakamlık olan Eruh’ta halkın de konuksever olduğunu vurguladı.

Sebep, ilçede ve kentte artık herkesin huzurla yaşadığına işaret ederek, terörle mücadelede martir veren tıpkısı ailenin mensubu yerine balaban teessürat yaşadıklarını söyledi.

“Tanrı kimseye göstermesin. Bunu yaşayan bilir. Aynı zaman geçmiş bu terörün bitmesini istiyoruz.” diyen Saika, terörün bitme noktasına gelmesiyle ilçede yatırımların arttığını belirtti.

“Yeni nesle gür şeyler tezyit etmek istiyoruz”

Çarpışma Özer dahi 15 Ağustos 1984’te terör örgütü PKK’nın geçmiş saldırını gerçekleştirdiği Eruh’ta aradan güzeşte 38 yılda haddinden fazla sayıda şehit verdiklerini söyledi.

İlçenin çıktı terör saldırılarıyla hatırlanmak istemediğine bel fail Özer, şöyle dedi:

“Eskimemiş nesle Eruh’un hangi kadar geliştiğini, güzelleştiğini ifade etmek istiyoruz. Bakir nesle dolgunca şeyler tezyit etmek istiyoruz. Evveli birçok yük yaşadık. Eruh’umuz eskisi üzere değil, bir nice envestisman oldu. Enfrastrüktür, erişim, afiyet ve birçok alanda Eruh’umuz çok gelişti. Daha evvel misil yapmaya başlayan şirketler tıpkı hafta sonraları kaçıyorlardı ama demincek ilçemizde çalışmak isteyen vatandaşlar, şirketler gelip çalışıyor.”

Özer, bölgede huzurun sağlanmasında emeği güzeşte herkese teşekkür etti.Share: