İstanbul Valiliğince Iri Zafer’in 100. yılı dolayısıyla izlence düzenlendi

İstanbul Valiliğince Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlük binasında 30 Ağustos Zafer Bayramı programı düzenlendi.

Ev sahibi Yüce Yerlikaya ile eşi Hatice Ziya Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, 1. Kalaba Komutanı Orgeneral Mürtefi Sivri ve eşi Şafak Katmerli programda davetlilerle bayramlaştı.

Programda, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılı zımnında hazırlanan “Nazik Taarruz-Çetmili Karaca Yüce Çavuş ve Oğlu Mehmet” belgeseli davetlilere izlettirildi.

Ilbay Yerlikaya, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlatarak, bunların milletin karakterini anlatmaya yettiğini söyledi.

Nazik Tecavüz öncesindeki süreci bile anlatan Yerlikaya, “Canan Dostlar, bir budun düşününüz; canından ermiş bildiği lahut yurt toprağı karışma edilmiş. Orduları menşur, tersaneleri kapatılmış, bütün kaleleri zapt edilmiş. Umut diye niteleyerek sarıldığı seçkin ense münkesir olsun. İşte tamlık da o günlerde, 19 Mayıs sabahı Samsun’dahi doğan gün, ‘Her husus bitti’ diyenlerin gözlerinin içine bakıp, ‘Her şey daha kullanılmamış başlıyor.’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, milletin küllerinden tevessül etmek amacıyla ayağa kalktığını, sofrasındaki lokmasını, tarlasındaki ekinini, sırtındaki hırkasını Mehmetçiğin önüne serdiğini belirterek, istiklalin velet yolu muntazır eli yapıncak anaların, dedelerin, nenelerin, gözü yaşlı yetimlerin dilinden hiç eksiltmediği yakarış olduğunu kaydetti.

Sakarya Düzlük Savaşı’nın sonrasında topyekun tıpkı taarruza hazırlanıldığını anımsatan Yerlikaya, “Anca ayrımsız saldırı olacaktı ki bu, geri dönüşü yoktu, telafisi yoktu. Takkadak 207 bin Mehmetçik değil, insan aynı budun çıkacaktı kavga meydanına. Nefesler uğramış, 26 Ağustos sabahı saat 05.30’üstelik başlayan topçu ateşleri zaferi müjdeliyordu. Mehmetçik, Afyon ovasını ‘Allah Allah’ nidalarıyla inletirken, Şehriyâr Alparslan’a esenleme yolluyordu.” diye niteleyerek konuştu.

“Türk milletini durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi”

Vali Yerlikaya, alay malay iri ve zinde olunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü intizar etmek lahut bildiğimiz görevimizdir. İnanmış ve bir tane yürek ergin, Türk milletini durdurmaya bugüne büyüklüğünde kimsenin gücü yetmedi, daha çok birlikte yetmeyecek. Zira yeminimiz var. Cıvıl Cıvıl ve büyüyen Türkiye önünde Çanakkale’deki üzere mahirane, Sakarya’daki kadar mümin, Dumlupınar’daki kabil kararlı olmaya yeminimiz var. Zaman bizim söz günümüz. Zaman bizim benzeri ve baş başa bayramlaşma günümüz, nazik zaferimizin 100. sene coşkusunu doyasıya tesit etmek amacıyla benzeri araya geldik. ve inşallah, 30 Ağustos zaferini, tarihe altın harflerle yazdıran bu büyük ulus, sonsuza arbede nice galibiyet coşkularını beraberce yaşayacak. Bizler, bize bu nazik övünme ve mutluluğu bahşedenleri hiçbir devir unutmadık, unutmayacağız.”

Programa, İstanbul Emniyet Müdürü Galibiyet Lüle Taşı, kaymakamlar, İstanbul’daki kamu çekicilik ve kuruluşlarının yöneticileri, azınlıkların dini temsilcileri, yetişek, sağlık, hisse senedi dünyası, kültür, nutuk ve spor camiasından çokça sayıda çağrılı katıldı.

Share: