Cıvıl Cıvıl değil Tokat’ta yetişiyor, görenleri şaşırtıyor

Tokat Erbaa Şehremini Ertuğrul Karagöl, bent yaprağı ile adlı Erbaa’birlikte fındık üretimi ve miktarını duyanların şaşırdığını belirterek, “Yaka dışında teşvik alıp üstelik fındık üretiminin bildirme pahal olduğu toprak Erbaa bölgesi Tokat’ta” dedi.

Tokat’ın tek fındık üretimi eden ilçesi Erbaa’bile fındık hasadı başladı. Erbaa Şehremini Ertuğrul Karagöl ve Gökal Kasaba Belediye Reisi Osman Akbulut fındık hasadı eden çiftçileri mülakat etti. İlçede Canik dağları eteğinde üretimi yapılan Fındıktan bu yıl 300 milyon TL gelir elde edilmesi bekleniyor. 15 bin dönüm alanda ekimi yapılan fındığın istihsal miktarının 2022 yılında 5 bin tona ulaşması bekleniyor. 215 rakımdan bin 300 rakımlara kadar farklı kök ve türde fındığın üretildiği ilçede kısaca 3 bin dikici fındık üretimi gerçekleştiriyor.

“Erbaa’de fındık üretimini insanlar duyunca şaşırıyorlar”

Erbaa’daki fındık üretiminin çok bilinmediğini insanların bu üretimi ve miktarı duyduklarında şaşırdıklarını anlatım fail Başbuğ Karagöl “Erbaa’üstelik fındık üretimini insanlar duyunca şaşırıyorlar. Periferi dışında motivasyon alıp dahi fındık üretiminin en yoğun olduğu kesim Erbaa bölgesi Tokat’ta. Deniz Boyu dışında biricik düz Erbaa. Bu senede çokça şükür çiftçimizin yüzü gülecek inşallah. Kestirmece 5 bin ton civarında Erbaa’da üretim bekleniyor. Rekoltesi birlikte gayet evire çevire durumda. Bu de hangi söylemek 250-300 milyon civarında girdi gitmek” dedi.

Erbaa’üstelik coğrafi işaretli ürünü demet yaprağının beraberinde değişik ürünlere özen çeken Başbuğ Karagöl, “Acı çileğimiz var. Sebzemiz, meyvemiz, karpuzumuz; bütün sebzeyi meyveyi üretiyoruz ihtimal ama bunun birlikte fındık kimi vakit gözden kaçabiliyor. Bizim Karadeniz tarafındaki köylerimizde yıllık 5 bin tona andıran fındık üretimini tığ bu yıl beklemekteyiz. Bizim fındığımızın dolgunluğu kabuğunu doldurmasıyla şekli şemailiyle gayet fena hâlde tıpkısı işaret tığ bağımlı coğrafi belen almak bambaşka amma biz olaya iktisadi olarak de yaklaşıyoruz. 250-300 milyonluk tıpkısı girdinin tabi ki farklı ürünlerin birlikte kendinden meze ettireceğini düşünüyoruz. Bu haddinden fazla gösterişli tıpkısı miktar. Bu bölgede dallı güllü nüfusa baktığımızda köylünün ne kadar bu konudan faydalandığını şen ettiğini görüyoruz. İnşallah artımlı olur. Kazasız belasız bu sezonu da atlatırlar köylümüz da çiftçimiz dahi ekonomik olarak rahat boy bos” diye niteleyerek konuştu.

Gökal Çevre Şehremini Osman Akbulut ise rekoltenin bu yıl kestirmece yüzdelik 25 çoğalma gösterdiğini ifade ederek, “Burada 215 rakımdan 1300 rakımlara büyüklüğünde fındık yetişiyor. Tabi 215 ile bin 300 rakımlı yerde fındık ayrımlı çeşit namına. Bu seneki üretimimiz 15 bin dönüm. Fındık rekoltemiz 2021’üstelik 106 kiloydu. Bu yıl 131 kilo rekolte bekleiniyor. Zir üst 700 haneye mümasil fındık üreticimiz var bölgede” ifadelerini kullandı. – TOKATShare: