Ordu’nun zafer madalyası: Rüsumat No: 4

Türk ordusunun işgalci güçleri Küçük Asya topraklarından sürdüğü çevrim olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100 yılı kutlanıyor. Ancak Milli Mücadele sırasında Türk Ordusuna cebe haiz Rüsumat gemisini antagonist gemilerinden koruyucu, Türk ordusuna götürülen silahları emanetine düz, batırılan gemiyi yeniden yüzdürerek geminin İnebolu limanına ulaşmasını sağlayan Ordulular, utku coşkusunu bire bir eksantrik mazmun ve gururla kutluyor.

Dünya denizcilik tarihinde cins benzeri efsane

Kurtuluş Savaşı için cepheye cephane haiz gemileri yakalamaya çalışırken Karadeniz’de devriye gezen düşman gemilerini atlatan Rüsumat No: 4, Batum’dan yüklediği iki bütünüyle ve 350 kasa cephaneyi İnebolu’ya yetiştirme çabasındaydı. Antagonist gemilerinden kurtulan Rüsumat 17 Ağustos’ta Kalaba’ya vardı. Silahların anbean yakalanma tehlikesine karşı Ordulular tarihe geçen ilginç benzeri tesanüt örneği sergiledi. Geçmiş gemide mevcut silahlar takaların baş başa getirilmesiyle köprü oluşturularak halkın dayanışması ile gemiden alınarak bir depoya götürüldü. Silahların boşaltılmasının peşi sıra Rüsumat batırıldı. Cıvıl Cıvıl’ya gelen antagonist gemileri batan benzeri geminin işlevini kaybettiğini fikren gabi çekildi. Antagonist gemilerinin gitmesinin peşi sıra Ordulular esasen tarihi tıpkısı el birliği ile gemiyi yüzdürdü. Motoru yenilendi. Depodaki silahlar tekrar takaların omuz omuza getirilmesiyle iskele yapılarak baştan gemiye yüklendi. Rüsumat, Kalabalık’dan debi ederek İnebolu limanına ulaştırdı. İnebolu’dan karayoluyla cephelere ulaştırılan silahlar ile Iri Atak gerçekleştirildi. Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlığında 26 Ağustos 1922 haset başlayan taarruz, 30 Ağustos 1922 günü zaferle sonuçlandı. Bu zaferle Anadolu toprakları işgalci güçlerden temizlendi.

Kalabalık’nun galibiyet madalyası: Rüsumat no: 4

Orduluların bilcümle tıpkısı yüzyıl ilk ortaya koyduğu bu alplık destanını tarihin tozlu raflarından indiren Kalaba Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, özel benzeri grup ile fiilen Rüsumat No: 4 destanını gelecek kuşaklara aktarma etmek amacıyla kolları sıvadı. Aylar süren çalışmanın böylece Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamidiye Kruvazörü ile Kargaşa’ya gelişi esnasında karaya kadem bastığı vadi olan Altınordu sahili Ayışığı Meydanı’nda tarihi kaynaklardan yararlanılarak uygun bir ölçülerde nesir edilen Rüsumat No: 4 Sefine ve içerisinde kayran kayran müzesi, benzeri asırlık heyecan ve alplık destanını baştan yaşatıyor.

“30 Ağustos zaferinde Orduluların payı var”

Kalabalık Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 30 Ağustos’un elden Ege’da Akdeniz’de değil Karadeniz’deki yiğitlik çalışmaları neticesinde ortaya çıkan aynı utku olduğuna dikkat çekti. Başkan Güler, Rüsumat No: 4’le Ordu’nun bu alplık destanında kocaman bire bir paya ehil olduğunu söyledi.

Başkan Güler sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rüsumat No: 4 diyerek adlandırdığımız alp gemiye Ordumuzda erbap olmaktan sonuç merhale mutluyuz. Büyükşehir Belediyemiz geminin aynısını mensur etti. Orada halkımızın kahramancasına çalışmalarını ayn önüne seren uygulamayı dahi hayata geçirmiş olduk. Cephanelerin taşınması, geminin yeniden yüzdürülüp esasen hizmete alınması noktasında Ordumuz hem ülkemizin denizciliğine hem bile acun denizciliğine çokça iyice tıpkı katkıda bulunmuş. Geminin haddinden fazla bandaj çekeceğini şimdiden görüyoruz. Resmi açılışını yapmamamıza karşın domestik ve yabancı turistlerin andıran demet odağı haline dönüştü. Bu dahi bizim çalışmamızın ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. 30 Ağustos takkadak Ege’üstelik Akdeniz’de değil aynı zamanda Karadeniz’deki yiğitlik çalışmaları neticesinde ortaya çıkan benzeri utku. Zımnında bu şereften bizim dahi payımızın olması Orduluları Karadenizlileri ayrıca kıvançlı ediyor.” – KARGAŞA

Share: