“Selçuklu’dan Cumhuriyet’e Bu Mülkün Destanı 100. Sene Hatırası” konseri sahnelendi

Türkiye Nazik Kavim Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde düzenlenen “Ey Yurt” temalı “1071-2023 Selçuklu’dan Cumhuriyet’e Bu Mülkün Destanı 100. Sene Hatırası” antetli konser, sanatseverlerle buluştu.

Konsere Türkiye Balaban Milet Meclisi Riyaset Divanı Katip üyesi ve YANLIŞSIZ Parti Kütahya Mebus İshak Gazel ve Hars ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan katıldı. Yapım ve yönetmenliğini Özhan Eren’in üstlendiği konserde, Malazgirt’ten Cumhuriyet’e büyüklüğünde olan dönme anlatılıyor.

Programın açılışında tıpkı konuşma gerçekleştiren TBMM Reislik Divanı Katip üyesi ve DÜRÜST Öğür Kütahya Saylav İshak Gazel, “Kurtarma Aracı ve kurucu vasıflarıyla Türk milletinin iradesini künde eden Türkiye Balaban Budun Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde gerçekleştirilen dinleti ile destani tarihimize güdük tıpkı gezi yaparak, bizlere şanla şerefle yaşadığımız ve yaşayacağımız aziz vatanımızı miras bırakan ecdadımızı gururla anıyoruz” dedi.

Bu vesileyle Türkiye Nazik Millet Meclisi’nin evvel başkanı, İstiklal ve İstikbal mücadelemizin önderi ve devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşları başta oluşmak amacıyla, ermiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnettarlık ve şükran ile andığını belirten Gazel, ruhlarının şad olmasını, makamlarının şanlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

Yapım ve yönetmenliğini Özhan Eren’in üstlendiği, anlatıcılığını ve seslendirmeleri Mustafa Aygül’ün üstlendiği konserde, orkestra düzenlemesini ve şefliğini Yücel Arzen gerçekleştirdi.

Bestesi Muallim İsmail Hakkı Bey’e ilişik olan “Ey Cesim Kalaba, Ulan Majör Asker” parçasıyla esas yapılan konserde “Tuna Nehri Akmam Diyor”, “Eğil Dağlar Eğil”, “Tıpkısı Firtına Tuttu Bizi”, “Erzurum Türküsü”, “Sarıkamış Türküsü”, “Çanakkale Türküsü”, “Taleal Bedru Aleyna”, “Dünya Şahit: Yılmadık”, “İzmir Marşı”, “Bu Yurt Kimin”, “Yarim Diye Niteleyerek” ve “Birçok 100. Yıllara” eserleri seslendirildi. Yaklaşık 2 saat süren programa, hars musahabe dünyasından birçok kişi katıldı.(EDE-) – KÜTAHYA

Share: