Cumhur Reisi Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki müntehip bilgileri, Faziletkâr Intihap Kurulunun (YSK) elinde yok.” açıklamasına ilişkin, “Bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya giymek kanalıyla imdi bu adama fiyat ödetmeli.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Yakın zamanda İsrail’le de normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına dahi karar verildi. Suudi Arabistan, Bir Zenci Emirlikleri yer nihayetinde İsrail… Akdarı’dan birlikte emsal verdiniz. İsrail’le olan ilgiler Doğu Akdeniz’birlikte Darı’la üstelik olursa, bu ilişkilerimiz amacıyla umumi anlamda erke eksenli aynı muamele, bağlanak diyebilir miyiz acaba?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“artık siyasa eksenli dersek uygun olur. Yani siyasetin gereği bu. Onun üzere bile siyasette küslük olanaksız. her an sulh içre olacaksın. giderek görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Gelimi Darı’la şu anda peş düzeyde, mergup yerde değil amma biz demin Darı’la bile arkadaşlarla ast düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve arkası sıra de talep ederiz kim üst düzeyde da bu adımı arz fena hâlde şekilde atalım. Zira Mısır halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla kavgalı olmamız tür değil. Onun için bile tıpkısı dakika geçmiş orayla bile bu barışı bizim realizasyon etmemiz gerekiyor. Suriye ile henüz ileri seviyede adımları gerçekleştirme etmemiz gerekiyor. Bu adımları kovmak aracılığıyla, birlik bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah birçok oyunu biz bozarız.”

Abdülhamid Eğlek sondaj gemisi

“Abdülhamid Han etüt gemisi amacıyla car edilen NAVTEX’da şanlı tıpkısı detay vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı martir kardeşler Kağan, Mübarek, Misyon İlhan kardeşlerin ismini haiz 3 sefine Abdülhamid Konak’a refakat ediyor. Bu çokça mefret, ateş parçası tıpkı kuvve yerine algılandı. Mavera yandan Ege bölgesinde Yunan tarafının tavrı birlikte arasında. Şüphesiz tıpkısı kıymetlendirme yapabilirsiniz?” sorusunu üzerine Erdoğan, üç kardeşin ismini düz gemilerin Abdülhamid Han tetkik gemisine refakat etmesinin sevindirici olduğunu ve kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan beklenen neticeler alınmaya başlarsa tabiatıyla bizi çok henüz bahtiyar edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye büyüklüğünde muayene yapabilme kabiliyetine sahip Abdülhamid Konak’ın dünyada sınırlanmış gemiler beyninde saha aldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Alanında şu anda eşi tıpkısı bulunmayan. Böyle bire bir özelliği, böyle bire bir güzelliği var. Beklentimiz inşallah yıpranmamış müjdeler olması. Bakalım hangi getirecek? Tabiatıyla ilkin temel aykırılık kalkışmak için birileri bundan haddinden fazla rahatsız oluyor. Gemiye Abdülhamid Konak ismini koyduk. Bundan kimlerin tasalı olduğunu gördünüz. Düşünün, yöntem yapıyor ve müverrih, tarihi çokça mebzul bildiğini söylüyor. Elbette biliyorsa tarihi? Abdülhamid Han’a hürmetsizlik yapacak kadar gelecek gidebiliyor. Lafa üstelik geldiği ant muhafazakar havalarına giriyor. Öyle yahut böyle biz Abdülhamid Eğlek tetebbu gemimizle inşallah o beklenen neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Hele özellikle benzeri bile inşallah saf gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çok henüz değişik olacak.”

Malezya Kralı Melik Abdullah Ri’ayatuddin Desise-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Beraber sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde bazı konuları görüştük. Bunlardan bir tanesi de Petronas ile Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığının kolektif aynı adım atması hususuydu. Bu konuyla ilişkin belirlenen birkaç bölgede bile emek planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada ayrımsız tarafta Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı öteki tarafta Petronas ve bir sair tarafta Çinliler, ihtimal 3 ayaklı olarak inşallah benzeri adımı de baş başa atacağız. Tabiatıyla sevincimiz şu anda 4 etüt gemimiz var, 2 sismik araştırı gemimiz var. Hep bunlarla beraber imdi tıpkısı gücüz. Allah sonucunu dahi inşallah hayır verir.” diyerek konuştu.

“Malezya ile olan bu ortak taharri faaliyetleri Akdeniz’bile, Karadeniz’de mi yoksa apayrı bölgelerde mi?” sorusuna Reisicumhur Erdoğan, “Müfit bambaşka.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki dönme ülkemizi olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” AK Parti’nin 21’inci kuruluş sene dönümü dolayısıyla yaptığınız konuşmada Türkiye Tutum Modeli’hangi değindiniz, bağırsak tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ait satır başlarıyla bire bir istimara yapabilir misiniz? Benzeri üstelik özellikle güz ayları üzere ağırlıklı adına enerji faturasındaki faziletli artım dolayısıyla ödemeler dengesinde Türkiye’nin tartı yaşayabileceğine ait uluslararası kuruluşların raporları, kıymetlendirme notları, bütünü sıkışık gelmeye başladı. Hakeza ayrımsız olumsuz erke birikiyor sözde sonbahar ayları üzere. O noktada de benzeri piyasaya mesajınız evet mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Tutum Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Faziletli mülhak kızıl üretimi artırmayı hele hedefledik. Akan dengede kalıcı iyileşmeyi hedefleyen tıpkısı politikalar bütünü kendisine bunu tabir ettik. Modeli oluştururken ülkemizin geçmiş tecrübelerini, çöz ve dış dinamiklerini, eş olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında yeni global kazançlı düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları havi birçok parametreyi dikkate aldık. Tabiatıyla modelin tasarımında erkin etraf ekonomisi ilkelerinden asla ivaz vermiyoruz. Modelin asıl yöntem araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine müteveccih adımlar, selektif kredi politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine çevrik tedbirler oluşturuyor. Sonuç dönemde nazir kapsamında uyguladığımız politikaların müspet sonuçlarını da almaya başladık. amma velakin hele IMF’nin yaptığı sonuç açıklamalara baktığımız antlaşma, Türkiye’nin ekonomik yerine acun ülkelerinden ayrımlı aynı konumda olduğunu, haddinden fazla elan uygun tıpkısı nema parametresini yakaladığını IMF kendisi ifade ediyor. Böyle bire bir konumdayız ve tığ önümüzdeki çevrim amacıyla ülkemizi zıt değil, umum aksine olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Ekincilik Krediye ilişkin marketlerdeki indirimli satışlar

“Ekonomi demişken gündemdeki bire bir mevzuyla devam edelim. Ekincilik Itimat Kooperatiflerinde indirimler başladı. Esasta siz esasen bir sıkı dışı ziyaretinde ‘Tarım Güven Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye benzeri alay vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, ayrıca aştınız. 1000 hedefini yüzde 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Ekincilik Emniyet Kooperatifleri ile ilişik iskonto olduğu üstelik gözüküyor rakamlarda. Size mevrut bilgiler bittabi bu marketlerle ilişik? Devletimiz filhakika konuşu yerine büyüyor. Tıpkı yandan dahi vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan çevre bastırık geçiriyor. Bunu elan ilk siz da dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı engelleme noktasında tümce hesabına oturur mu Ekincilik Emniyet Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi kalıcı mı? Kalımlı olur mu bu indirimler?” sorusu üstüne Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Ekincilik Itimat Kooperatiflerinin attığı bu adımla tığ vatandaşımıza akla yatkın pahalı ürünleri ulaştırırken aynı yandan birlikte birilerini incelik ediyoruz. Şu anda Tarım Cesaret Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ deminden Ekincilik Krediye diyoruz ki ‘Ekincilik Kredi, birlikte kim market fethetmek üzere bana işte 250, 300, 400 metrekarelik yapı ile elkızı. Ürünü biz verelim. Sen nişane üzere pres sermayesi koyma. Onu Tarım Güven sana versin’. Bunu niçin diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Emniyet namına biz balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada dünyalık başlamak değil. Bizim tek derdimiz var: Vatandaşımıza benzeri, nitelikli yayın; iki, fasit kitap sunalım. Söz Temsili et ürünleriyle ait bunu hemen koyun kuzuda değil, büyükbaşta da yapalım. Demin bakın süratle muhalefet çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, bulunmayan şöyle namevcut hakeza.’ falan festekiz. Şu anda Tarım Emniyet raflarında işaret kalmadı. Yavaş benzeri şekilde iz yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki dolaşma önce Umumi Müdürle dahi konuştum, dedim çabucacık depoların sayısını de artıralım, bu depolarla da Türkiye genelinde marketlerimize nişane yetiştirmede takı yaşamayalım. Şu anda lazım Bakanım lüzum Umumi Müdürümüz bu çalışmayı derhâl devam ettiriyorlar. Doğrusu bu Tarım Cesaret marketlerindeki olayla, başka zincir marketler fiyatları çabukça indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz elhak mal gidermek değil. Burada biricik derdimiz piyasayı balanse emretmek, vatandaşa ucuz, kaliteli nişane semirtmek.”

“Depreme alın tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 sene geçti. Kentsel dönüşümde hangi noktadayız? Ayrımsız de büyük bir ekseriyet içtimai hane projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Söz Gelişi engelliler birlikte bunun içerisine alınacak mı?” sorusu üzerine Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme alın tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel dönüşüm adımları önceliklerimiz beyninde bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin basamak ve gelişim yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne hızla devam ediyoruz. 60 bin konutluk Nazik İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki geçmiş adım konutların teslim törenini yıldız olursa zaman yapacağız. Toplumsal basamak kampanyamızla birlikte hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine karşılık isnat etmek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, martir ailelerimiz ve gazilerimiz, emekli vatandaşlarımız bile yararlanabilecek. İlk kere çoluk çocuk ve bakir evli kardeşlerimize dahi ayrı ayrımsız kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza yer akıllıca fiyatları ve ifa seçeneklerini sunacağız. Tabii burada şunun üzerinde ısrarla durmakta balaban yarar var. Bakın Avrupa’nın bir nice ülkesinde şu anda depremde, selde, çeşitli afetlerde konut yetiştiremiyorlar, basamak vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat tığ Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya kadar hep buralarda müstacelen, bir yılı bulmadan süratle altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi tabii rahmetlik oldu ama sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz ayrımsız Bataklık depremini yaşadığımız ant bırakın siz evleri, keçe da yoktu. Ego o ahit belediye başkanı değildim, cezaevinden çıktım, akıllıca bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Gölcük ne haldeydi, Sakarya hangi haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar amma tığ hamdolsun hepsinde dahi geldik ve oraların bilcümle ev ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’evet bakın, tıpkı şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, tasdik ettik. Bu gelişim aşk işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte üstelik bu hakeza devam edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun seçmen bilgileri açıklaması

“CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu geçen günlerde ‘Bizdeki müntehip bilgileri Efdal Intihap Kurulunda dahi yok.’ diye tuhaf ayrımsız söz harcama etti. amma velakin birtakım spekülasyonlar var, aha ‘Hükümetin yapmayı planladığı bazen icraatlar önceleri Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor evet de sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu enteresan duruma dayalı neler tercüman olmak istersiniz?” sorusu konusunda Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı dalavere. Bire Bir molekül bildiğinden değil. Tabii bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya tasrif etmek suretiyle artık bu adama eşit ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor ama nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla güvence altındasınız. Anayasa’de bununla ait ‘Kesinlikle yargıya müteveccih bu nev beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna bir posta daha dersini verecek.”

(Bitti)

Share: