Yüzyıllık camide ihtiyaç sahipleri için toplanan paraları aha böyle çaldı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde 130 almanak Rahime Odalık Camii’nde gerekseme sahipleri üzere toplanan sadaka kutusundaki paraları araklayıcı dalavereli güvenlik kamerasına yakalandı.

31. Osmanlı padişahı Padişah Abdülmecid’in 4’üncü hanımı Peruste Rahime Sultan vasıtasıyla 1892 yılında Sapanca ilçesi Uzunkum Mahallesi’ne yaptırılan camide meydana gelen hırsızlık olayı şaşkınlık uyandırdı. Edinilen bilgiye bakarak, toplu transfer aracından nazil bire bir nefer, tanınmamak amacıyla maske ve şapka takarak camiye girdi. Elindeki aparatla sadaka kutusunu açan ibret, kestirmece 200 lirayı alarak kayıplara karıştı. Namaz kıldırmak üzere camiye geldiğinde kutunun abes olduğunu gören imam Mücaheddin Çoban, güvenlik kameralarını izleyince şoke oldu.

“O nukut yardıma muhtaç insanlar ve cami giderleri amacıyla kullanılıyor”

130 almanak Osmanlı eseri olan Rahime Odalık Camii’nin imamı Mücaheddin Güdücü, “Rahime Padişah Camii hem posta güzergahında hem da tarihi tıpkı yapısı olan cami olduğu üzere kendi cemaatinin dışında turistte gelebiliyor. Caminin ortamında mukaddes dirilik olduğu üzere giriş kapısını kapatıyoruz. Camiyi ziyarete gelenler üstelik gönüllerinden ne koparsa sadaka kutusuna bağışta bulunuyor. O nukut yardıma kadın insanlar ve cami giderleri için kullanılıyor. Ego ikindi namazı üzere camiye geldiğim antlaşma sadaka kutusunun açılıp, içindeki paraların boşaltıldığını gördüm ve müşteri kayıtlarına baktım. Sapanca-Adapazarı hattı dolmuşundan nazil tıpkısı kişinin gelip kutuya yöneldiğini gördüm. Bu kişinin salat kılmaya gelmediği çokça kemiksiz ayrımsız şekilde anlaşılıyor ve cebinden tıpkı aparat çıkartarak hem berbat paraları hem bile tahminî 200 lira olan kağıt paraları alarak gidiyor” dedi.

“Yardıma eksikli insanların rızkını çalmış oluyor”

Sadaka kutusundaki paraların yardıma eksikli insanlara verildiğini nâkil Çoban, “Burada kimin kapısını çalsanız ya birlikte caminin imamı, görevlisiyle görüşseniz onlar size vacip yardımda bulunacaktır. Hakeza ahlaki erdemden yoksun aynı davranışa, hele ki Allah’ın evine yapılan tıpkısı olaya tenezzül etmenin tıpkısı anlamı yoktur. Henüz önceki el parası olmayan ve aracının benzini biten kişiler geldi. Tığ üstelik cemaatle birlikte bu paraların ikmal kat fazlasını verdik. Burada biriken paralar haftalık adına toplanır, sayımı yapılır, yardıma kadın insanlara ve cami giderlerine kullanılır. Bu özlük aynı yerde yardıma muhtaç insanların rızkını çalmış oluyor. Böyle benzeri boyut içine düşen vatandaşımız olursa lütfen öncelikle cami görevlileriyle irtibata geçsin. Zira Cenabıhak, ‘Yolda kalmışlara arkalama edin’ diye niteleyerek buyruk veriyor. Vazifeli bunun farkında olduğu üzere bitirme hatim yarar ve müzaheret sağlayacaktır. Hakeza işlere tenezzül etmesinler” diye niteleyerek konuştu. – SAKARYAShare: