Reisicumhur Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki müntehip bilgileri, Efdal Intihap Kurulunun (YSK) elinde namevcut.” açıklamasına ait, “Bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya kaldırmak vasıtasıyla artık bu adama karşılık ödetmeli.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Yakın zamanda İsrail’le de normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına dahi karar verildi. Suudi Arabistan, Bir Fellah Emirlikleri en sonunda İsrail… Darı’dan birlikte emsal verdiniz. İsrail’le olan ilişkiler Maşrık Akdeniz’da Darı’la bile olursa, bu ilişkilerimiz amacıyla genel anlamda erke eksenli ayrımsız alım satım, ilişki diyebilir miyiz acep?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“artık siyasa eksenli dersek yerinde peki. Yani siyasetin gereği bu. Onun üzere birlikte siyasette küslük olanaksız. giderek barış zarfında olacaksın. her an görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Mesela Darı’la şu anda dal düzeyde, istenilen yerde değil ama tığ demincek Darı’la üstelik arkadaşlarla alt düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından de temenni ederiz ki eğin düzeyde de bu adımı yeryüzü iyicene şekilde atalım. Zira Darı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Akdarı halkıyla kavgalı olmamız olabilir değil. Onun amacıyla dahi benzeri dakika önceki orayla bile bu barışı bizim realizasyon etmemiz gerekiyor. Suriye ile daha ileri seviyede adımları gerçekleştirme etmemiz gerekiyor. Bu adımları alaşağı etmek suretiyle, birlik bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah bir nice oyunu biz bozarız.”

Abdülhamid Eğlek araştırma gemisi

“Abdülhamid Konak istikşaf gemisi için car edilen NAVTEX’üstelik koca aynı ayrıntı vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı martir kardeşler Melik, Mukaddes, Amaç İlhan kardeşlerin ismini taşıyan 3 sefine Abdülhamid Eğlek’a refakat ediyor. Bu çok makro, işlek aynı nabız kendisine algılandı. Mavera yandan Ege bölgesinde Palikarya tarafının tavrı bile arasında. Zahir benzeri istimara yapabilirsiniz?” sorusunu konusunda Erdoğan, üç kardeşin ismini kayran gemilerin Abdülhamid Eğlek istikşaf gemisine refakat etmesinin müjdeli olduğunu ve kendilerini bahtiyar ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan beklenen neticeler alınmaya başlarsa tabiatıyla bizi haddinden fazla henüz bahtiyar edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye kadar istikşaf yapabilme kabiliyetine ehil Abdülhamid Eğlek’ın dünyada az gemiler beyninde meydan aldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Alanında şu anda eşi benzeri yok. Hakeza tıpkı özelliği, böyle benzeri güzelliği var. Beklentimiz inşallah eskimemiş müjdeler olması. Bakalım hangi getirecek? Elbette ilkin asıl uymazlık tevessül etmek için birileri bundan çok tasalı oluyor. Gemiye Abdülhamid Konak ismini koyduk. Bundan kimlerin huzursuz olduğunu gördünüz. Düşünün, siyasa yapıyor ve müverrih, tarihi haddinden fazla ongun bildiğini söylüyor. Elbet biliyorsa tarihi? Abdülhamid Han’a saygısızlık yapacak kadar müstakbel gidebiliyor. Lafa birlikte geldiği zaman muhafazakar havalarına giriyor. Öyle yahut hakeza tığ Abdülhamid Han araştırı gemimizle inşallah o beklenen neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Özellikle özellikle ayrımsız dahi inşallah tabii gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çok henüz ayrımlı olacak.”

Malezya Kralı Şehriyâr Abdullah Ri’ayatuddin Hıyanet-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Bu Arada sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde bazı konuları görüştük. Bunlardan benzeri tanesi bile Petronas ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının ortaklaşa bire bir adım atması hususuydu. Bu konuyla ilgili belirlenen bir iki bölgede müşterek çalışma planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada bir tarafta Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı diğer tarafta Petronas ve aynı sair tarafta Çinliler, ihtimal 3 ayaklı olarak inşallah bire bir adımı dahi beraberce atacağız. Elbette sevincimiz şu anda 4 muayene gemimiz var, 2 sismik araştırma gemimiz var. Hep bunlarla bu arada imdi tıpkı gücüz. Allah sonucunu bile inşallah yararlı verir.” diye konuştu.

“Malezya ile olan bu kuma kontrol faaliyetleri Akdeniz’de, Karadeniz’birlikte mi yoksa ayrıksı bölgelerde mi?” sorusuna Cumhur Reisi Erdoğan, “Yararlı ayrıksı.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki çevrim ülkemizi olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” AK Parti’nin 21’inci kuruluş sene dönümü dolayısıyla yaptığınız konuşmada Türkiye Iktisat Modeli’ne değindiniz, iç tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ilgilendiren satır başlarıyla tıpkısı değerlendirme yapabilir misiniz? Bire Bir bile hele güz ayları için ağırlıklı olarak enerji faturasındaki faziletkâr artış nedeniyle ödemeler dengesinde Türkiye’nin güçlük yaşayabileceğine ilişik arsıulusal kuruluşların raporları, yorum notları, hepsi yoğun gelmeye başladı. Hakeza tıpkısı menfi erke birikiyor neymiş sonbahar ayları amacıyla. O noktada birlikte tıpkısı piyasaya mesajınız olur mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Tutum Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Faziletli ek altın üretimi artırmayı özellikle hedefledik. Cari dengede kalıcı iyileşmeyi hedefleyen benzeri politikalar bütünü kendisine bunu rapor ettik. Modeli oluştururken ülkemizin önceki tecrübelerini, bağırsak ve aut dinamiklerini, sahip olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında eskimemiş toptan hesaplı düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan bir nice parametreyi dikkate aldık. Elbette modelin tasarımında erkin çevre ekonomisi ilkelerinden asla ödün vermiyoruz. Modelin temel politika araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif kredi politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine çevrilmiş tedbirler oluşturuyor. Serencam dönemde emsal kapsamında uyguladığımız politikaların olumlu sonuçlarını birlikte almaya başladık. bununla birlikte hele IMF’nin yaptığı son açıklamalara baktığımız ahit, Türkiye’nin ekonomik adına acun ülkelerinden değişik benzeri konumda olduğunu, haddinden fazla daha yerinde bire bir nema parametresini yakaladığını IMF kendisi anlatım ediyor. Böyle tıpkısı konumdayız ve biz önümüzdeki ahit üzere ülkemizi menfi değil, tamam tersine müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Tarım Krediye ilgili marketlerdeki iskontolu satışlar

“Ekonomi demişken gündemdeki aynı mevzuyla bitmeme edelim. Ekincilik Emniyet Kooperatiflerinde indirimler başladı. Esasen siz gine aynı dar dışı ziyaretinde ‘Ekincilik Kredi Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye niteleyerek tıpkı kortej vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, antrparantez aştınız. 1000 hedefini yüzdelik 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Ekincilik Güven Kooperatifleri ile ait indirim olduğu dahi gözüküyor rakamlarda. Size mevrut bilgiler lacerem bu marketlerle ait? Devletimiz hakikaten soylu erki olarak büyüyor. Tıpkısı yandan bile vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan dünya sıklet geçiriyor. Bunu elan ilk siz da dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı nehiy noktasında bütün namına oturur mu Tarım Itimat Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi mihman mı? Mihman evet mu bu indirimler?” sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Ekincilik Cesaret Kooperatiflerinin attığı bu adımla tığ vatandaşımıza makul pahalı ürünleri ulaştırırken benzeri yandan bile birilerini terbiye ediyoruz. Şu anda Tarım Itimat Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Biz demincek Ekincilik Krediye diyoruz ki ‘Tarım Cesaret, de ki market fethetmek amacıyla bana aha 250, 300, 400 metrekarelik yapı ile kadın. Ürünü tığ verelim. Sen işaret üzere işletme sermayesi koyma. Onu Ekincilik Kredi sana versin’. Bunu münasebet diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Yüreklilik yerine biz balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada para bürümek değil. Bizim yegâne derdimiz var: Vatandaşımıza tıpkı, birinci sınıf im; iki, sakametli im sunalım. Söz Temsili cilt ürünleriyle ilgili bunu hemen koyun kuzuda değil, büyükbaşta birlikte yapalım. Demin bakın hemencek ihtilaf çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, namevcut şöyle namevcut hakeza.’ falan festekiz. Şu anda Ekincilik Yüreklilik raflarında nişane kalmadı. Kırıcı aynı şekilde yayın yetiştirmeye çalışıyorlar. Ben iki dönüş evvel Genel Müdürle da konuştum, dedim derhâl depoların sayısını birlikte artıralım, bu depolarla dahi Türkiye genelinde marketlerimize nişane yetiştirmede tartı yaşamayalım. Şu anda lazım Bakanım lüzumlu Genel Müdürümüz bu çalışmayı kolaylıkla devam ettiriyorlar. Zaten bu Ekincilik Kredi marketlerindeki olayla, farklı zincir marketler fiyatları serian indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz elhak para koparmak değil. Burada tek derdimiz piyasayı balanse gelmek, vatandaşa şizoit, kaliteli yapıt semirtmek.”

“Depreme alın tedbirlerimizi kararlılıkla sürdürme gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 sene geçti. Kentsel dönüşümde ne noktadayız? Tıpkı dahi şişman ayrımsız çoğunluk içtimai ev projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Bilfarz engelliler birlikte bunun içerisine alınacak mı?” sorusu konusunda Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme alın tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel dönüşüm adımları önceliklerimiz arasında bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin bölük ve hareket yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne şipşak devam ediyoruz. 60 bin konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki ilk adım konutların teyit törenini kader olursa bugün yapacağız. Içtimai göz kampanyamızla üstelik hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine cevap yöneltmek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, martir ailelerimiz ve gazilerimiz, tekaüt vatandaşlarımız da yararlanabilecek. İlk nöbet çoluk çocuk ve yıpranmamış evli kardeşlerimize da ayrı tıpkısı kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza arz uygun fiyatları ve ifa seçeneklerini sunacağız. Bittabi burada şunun üzerinde ısrarla durmakta nazik kâr var. Bakın Avrupa’nın bir nice ülkesinde şu anda depremde, selde, çeşitli afetlerde ev yetiştiremiyorlar, basamak vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat tığ Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya büyüklüğünde bilcümle buralarda lahzada, ayrımsız yılı bulmadan hızlı hızlı altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi tabiatıyla merhum oldu amma sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz bire bir Gölcük depremini yaşadığımız antlaşma bırakın siz evleri, keçe dahi yoktu. Ego o antlaşma belediye başkanı değildim, cezaevinden çıktım, makul bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Azmak hangi haldeydi, Sakarya ne haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar amma tığ hamdolsun hepsinde birlikte geldik ve oraların bütün basamak ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’evet bakın, bir şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, doğrulama ettik. Bu aksiyon aşk işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte üstelik bu böyle devam edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun seçmen bilgileri açıklaması

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu geçen günlerde ‘Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulunda bile namevcut.’ diyerek abus bir alay sarf etti. amma velakin birtakım spekülasyonlar var, işte ‘Hükümetin yapmayı planladığı gâh icraatlar ilkin Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor ya dahi sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu enteresan duruma dayalı neler ifham etmek istersiniz?” sorusu üzerine Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı domates dolması. Ayrımsız husus bildiğinden değil. Tabiatıyla bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya katlanmak kanalıyla daha çok bu adama bedel ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor amma nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla güvence altındasınız. Anayasa’birlikte bununla ilgilendiren ‘Kesinlikle yargıya yönelik bu tür beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna benzeri posta henüz dersini verecek.”

(Bitti)

Share: