Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao: “BENDE gemilerinin geçişi trafik serbestisi değil, mülke saldırı”

Çin, MEMLUK donanmasına ilişkin iki çarpışma gemisinin dün Tayvan Boğazı’ndan geçmesinin, trafik serbestisi kapsamında görülemeyeceğini belirterek, geçişi “başkasının mülküne hücum” adına niteledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, zaman Pekin’de düzenlediği matbuat toplantısında, USS Antietam ve USS Chancellorsville gemilerinin, ana kara ile Tayvan Adası’nı ayıran boğazdan geçişine ilgili değerlendirmede bulundu.

ABD uğraş gemilerinin “seyrüsefer serbestisi” namına sıkça bölgede alçak gösterisi yaptığını savunan Sözcü Cao, “Bunun bölgeyi müstakil ve degaje ağıl getirmekle ilgisi bulunmayan. Bu, ‘başkasının mülküne hücum özgürlüğünü’ amaçlayan bire bir ajitasyon ve bölgesel barışa ve istikrara şuurlu bire bir sabote oluşturuyor.” dedi.

MEMLUK Donanmasının Pasifik’teki 7. Filosu, geçkin yaptığı açıklamada, “kruvazör” tipi iki çarpışma gemisinin, “Tayvan Boğazı’ndan rutin intikal yaptığını” bildirmişti.

Açıklamada, “gemilerin Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin esmer sularında sıfır bir koridoru kullandığı” vurgulanmıştı.

Geçiş, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kamer başında Çin ile emir ihtilafı içindeki Tayvan’a yaptığı ziyaretten bu yana KUL Donanmasının Boğaz’daki önce durum faaliyeti olmuştu.

Çin Umum Kurtuluş Ordusu (PLA) Şark Cephesi Komutanlığı bile yaptığı açıklamada, gemilerin geçişi dolayısıyla “saklık” car ederken, “geçişi yakından izledikleri, mümkün ayrımsız provokasyonu püskürtmeye amade oldukları” mesajını vermişti.

Tayvan’ı topraklarının parçası yerine gören Çin, Boğaz’ı kendi kişmiri suları ve egemenlik alanı akseptans ediyor. ÇAKER ise “uluslararası sular” statüsünde değerlendirdiği bölgede seyrüsefer serbestisi kapsamında geçiş hakkına topluluk olduğunu savunuyor.

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gerilim

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 yıl aradan sonradan ziyaret fail evvel ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Müzakere, Ada’yı topraklarının parçası yerine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin arkası sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 aktarılma süren tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Hakikat cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin temel karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş, fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Ziyaretinin arkası sıra, Çin ordusuna ilgili uğraş uçakları ve çekişme gemilerinin Tayvan Boğazı’nda tarafların takı alanlarını sınırladığı varsayılan fiktif “itidalli çizgi”yi geçtiği uçuşları ve devriye seferleri eğlenceli arkaç gelmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız milletvekili diplomatik ilgiler kurmasına, Konfedere Milletlerde ve ayrıksı arsıulusal kuruluşlarda düzen edilmesine cebin çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Share: