Myanmar’ın yatık lideri Suu Çii’ye “seçimlerde sahtekarlık” davasından 3 yıl daha cezaevi cezası

KUALA Myanmar’bile 1 Şubat 2021’dahi ordunun darbeyle yönetimi ele geçirmesinin peşi sıra gözaltına alınan ve alıkonulma açık bitmeme eden devrik şef Aung San Suu Çii, seçimlerde sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada dahi kabahatli bulunarak 3 yıl daha mahbes cezasına çarptırıldı.

Myanmar Mahkemesi, yatık önder Suu Çii’yi seçimde hile yapmaktan kabahatli buldu ve bu zamana kadar ayrımlı davalardan aldığı mahbes cezalarına ilişik yerine üç sene henüz hapis cezasına çarptırdı.

Söz konusu kararla aldığı 3 yıl hapis cezası, daha ilk ayrımlı davalardan aldığı 17 yıl cezaevi cezasına eklenirken yatık liderin, askeri yönetimin 2023’te yapılmasına alay verdiği seçimlere katılabilme şansını de ortadan kaldıracağı şeklinde yorumlandı.

Eski Suu Çii hükümetinden iki hükûmet üyesi birlikte tıpkısı davadan yargılanarak 3’er sene mapus cezasına çarptırıldı.

175 yıla büyüklüğünde mapushane cezası alabileceği belirtiliyor

Askeri murafaa, bu zamana kadar 11 nöbet yolsuzluk suçlaması yöneltilen Suu Çii’nin yolsuzluk davasında önce kararını nisanda açıklamıştı.

Suu Çii’nin, 600 bin dolar akçe ve kızıl vergi almakla suçlandığı yöntemsizlik davasında, 5 yıl mahbes cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

76 yaşındaki Suu Çii, bugüne kadar yasa dışı telsiz ithal gitmek ve bulundurmak, halkı isyana haydi ve Kovid-19 kısıtlamalarını ihlalden 6 yıl mapus cezasına çarptırılmıştı.

Devrik reis Suu Çii, yargılandığı 4 farklı yolsuzluk davasından da başı yerde bulunarak bulunan dam cezalarına mülhak kendisine 6 sene henüz delik cezasına çarptırılmıştı.

Myanmar’dahi askeri mahkemenin verdiği 3 almanak serencam cezayla gelişigüzel Suu Çii bütün 20 sene mahpushane cezasına çarptırılmış oldu.

Devrik lider, 5 yöntemsizlik soruşturmasıyla daha yüz yüze bulunuyor.

Suu Çii’nin, darbeyle başa güzeşte askeri yönetimin namına yönelttiği suçlamaların tümünden mahkum edilmesi durumunda 175 yıla kadar mahbes cezası alabileceği tabir ediliyor.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerginlik yaşanmasının peşi sıra 1 Küçük Ay 2021’bile yönetime ahali koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Ün Suu Çii başta oluşmak için, kavi çok izinli ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış ve aynı yıllığına yabansı çözme ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin gönül gözaltına alınırken 10 binin üzerinde sevimli halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Arkalama Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den aşkın can hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde kişi birlikte gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum için ölüm cezası kararı verdi.

Share: