Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta yaz tatilinin sona ermesiyle 2022-2023 terbiye tedrisat yılı başladı.

Van’bile Yüzün Sene Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Çocuk Van Anaokulu’nda ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenle 1517 okulda 307 bin 90 öğrenci ve 17 bin 896 sarıklı dersbaşı yaptı.

Halk oyunları gösterisinin ardından mütekellim Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Âşık Balcı, bakir terbiye-tedris yılının kalburüstü olmasını diledi.

Eğitime, bilgiye, bilime, kültüre ve sanata bacanak tıpkısı becerikli olduğunu belirten Balcı,”Asli görevimiz, yetişek camiasının, öğretmenlerin ve öğrencilerin önündeki engelleri fayrap etmek, yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara yardımcı olmaktır. Bunları yaptığımız ant memleketin ve milletin ilerlemesine, yükselmesine katkı sağlamış oluyoruz. Eğitim Bilimi-öğretim benzeri numaralı meselemizdir. Tamam gücümüzü, devletimizin ve milletimizin cemi imkanı, kabiliyet ve potansiyelini eğitim bilimi camiasının emrine vermiş bulunmaktayız.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Esas Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç ise bakanlık olarak bu sene meslek öncesi eğitimde seferberlik başlattıklarını belirtti.

Hiçbir çocuğun eğitimden yoksun kalmaması hedefi doğrultusunda düzentileme yürüttüklerini anlatan Morkoç, şunları kaydetti:

“Anaokulu hedefimizden bugün itibarıyla 1407 anaokulunu açmış bulunuyoruz. Türkiye çapında 10 bin 200 asıl sınıfını açarak çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk. Bu yıl okul öncesi eğitiminden faydalanan yavru sayısı bir eski yıla göre 659 bin artmıştır. Bu çocukları bire bir sene ortamında sınıflara konumlamak, sarıklı, gereç çevirmek. Bunların hepsi balaban işlerdi. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum. Nazik iller arasında meydan kayran Van’daki okullaşma oranını yüzde 98’lere büyüklüğünde çıkaran Sayın Valimiz ve ekibine teşekkür ediyorum. Bizler için çekicilik donör aynı tabela. Bundan sonraki hedefimiz çabucak 5 yaşındaki füru değil, 3-4 yaşındaki evlatlarımızı de bildirme er yaşlarda öğretmenlerimizle buluşturmak olacaktır.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli üstelik üniversitelerin topluma liderlik ika, posta tayin, tetikleme görevlerinin olduğunu rapor etti.

Üniversite kendisine toplumla etkileşime girmesine katkıda bulunmayı hedefleyen ayrımlı nitelikte etkinlikler düzenlediklerini aktaran Şevli, “Daha güvenli aynı geleceğin inşasında üzerimize düşeni yapma kararlılığındayız. Hepimiz çocuklarımızın geleceğe kuvvetli adımlar atmalarını istiyoruz. Biliyoruz kim onların pespaye yaşlarda attıkları değme akla yatkın adım, geleceklerini, nedeniyle geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor. ve biliyoruz kim erken yaşlarında onlara vereceğimiz seçkin eğitim çocuklarımızın potansiyellerini henüz art seviyelere çıkarıyor.” ifadesini kullandı.

Balcı ve beraberindekiler törenin arkası sıra sınıfları ziyaret ederek, öğrencilerle dostça etti.

Programa, AK Tümen Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İl Cingöz Komutanı Liva Hüseyin Bekmez, İl Itimat Müdürü Atanur Münevver, İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Tevke, Tuşba Belediye Başkanı Salih Temiz, öğretmenler, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda veli katıldı.

Hakkari

Kent genelinde 82 bin mektepli, kullanılmamış terbiye tedris yılının başlamasıyla dersbaşı yapmanın heyecanını yaşadı.

Cumhuriyet Altını İlk ve Ortaokulu’na gelen öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan sonraları sınıflara alınarak evvel derslerine başladı.

Okulu görüşme ederek öğrencilerin heyecanına eş olan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Bereketli, 357 okulda 82 bin öğrenci ve 4 bin 749 öğretmenle bakir eğitim sezonuna başladıklarını vurguladı.

Okulların tadilat ve onarımının yapıldığını aktaran Gür, şunları kaydetti:

“İl merkezi ve dört ilçemizde, mecmu 1 milyon 130 bin kaynak betik ve ders kitapları devletimizin imkanları sebebiyle, birlik aynı şekilde öğrencilerimizin masalarının üstüne konulmuştur. Bakanlığımızca okullarımızın kamu ihtiyaçları karşılandı. Çocuklarımızın özellikle okul öncesi eğitime erişimlerini tezyit etmek için katlanılamaz bire bir yatırım yapıldı. 2022-2023 eğitim tedrisat yılı öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, terbiye camiamıza, Hakkari’mize ve ülkemize hayırlar getirsin.”

Bitlis

Bitlis’te 2022-2023 yetişek talim yılının başlamasıyla toprak genelinde 87 bin 820 mektepli dersbaşı yaptı.

Bitlis Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, mülk genelindeki 743 okulda öğretim yılının başladığını söyledi.

Korkmaz, “Okullarımız ve dersliklerimiz amade. Öğretmelerimiz görevlerinin başında. Çocuklarımızın kitapları masalarının üstünde.” dedi.

Muş

Kentteki 692 okulda 114 bin 209 mektepli ve 6 bin 400 hoca yaz tatilinin peşi sıra okula başlamanın heyecanını yaşadı.

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu’nda planlı törende konuşan Vali İlker Gündüzöz, eğitimin önemine vurgu yaptı.

Kentte mehabetli yatırımların yapıldığını tamlayan Gündüzöz, “Bütünü bizim gençlerimiz, çocuklarımız üzere. Muş, Türkiye’de sunu zihayat nüfusa eş 5 ilden biri. Zaman dershane başına mektepli mevcudumuz ayrımlı derecelerdeki okullarda çok epey sapmalar gösterse da aşağı yukarı 16 civarında.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Enver Övünme üstelik günün deme ve önemine ilgilendiren yaptığı konuşmada el genelinde 692 okulda 6 bin 400 öğretmenin nezaretinde 114 bin 209 öğrencinin dersbaşı yaptığını ifade etti.

Okula eskimemiş başlayan öğrencilere çiçek verilmesiyle akıbet bulan törene Şehremini Feyat Asya, İl Açıkgöz Komutanı Albay Mehmet Teşrinisani Evliya, Ilbay Yardımcısı Hasan Taş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Çelik, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, çalım amirleri ve veliler katıldı.Share: