ZEHİRLENMELERİN YAŞANDIĞI YUVA KÖYÜNDEKİ MAĞDURLARDAN ‘SUÇLU BULUNSUN’ TALEBİ

BOLU’nun Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde evvel belirlemelere bakarak içmece suyundan 148 kişinin zehirlenip, 1 kişinin hayatını kaybettiği görüngü ile ilgilendiren tekme soruşturmanın sürdüğü bildirildi. Hastaneden taburcu olan köylüler ise zorlu süreci anlattı. Süreçte er tevellüt yaptığını belirten Tuğba Karadağ, “Bütün sessiz, kimse aynı madde yapmıyor. Bu olayın imdi açığa çıkması lazım. Hatası olanların yanına kalmasın. Bu mahsustan yapılan benzeri şeyse; suçluların yanına kalmasın” dedi. Huri Beyzanur Gülen ise “Stabil benzeri izah yapılması gerekiyor. Suçlular belirlenip, adalet karşısına çıkarılmalı” diye konuştu.

Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde, orak ayı ayının başında, Kurban Bayramı ile başlayan süreçte çoğu çocuklarda koyulmak üzere akıl ağrısı, işkembe bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye aralıklarla götürülen yavru ile yetişkinlerin evvel belirlemelere göre, sudan zehirlendiği tayin edildi. Tetkikler sonucu çocuklarda iç enfeksiyonu görüldü, bazen hastalarda amel dolayısıyla böbrek yetmezliği başladı. Gâh hastalara diyaliz tedavisi uygulandı. Durumu ağırlaşan hastalar, eksantrik şehirlerdeki hastanelere götürüldü. Toplam 148 kişinin zehirlendiği olayda, 1 kişi yaşamını yitirdi. Tedavileri tamamlanan 146 dirilik taburcu oldu, 1 bala hastanın ise tedavisi sürüyor. Bu hastanın da keyif durumunun ongun olduğu kaydedildi. Fenomen ile ilişik adli ve yönetsel soruşturmanın de sürdüğü bildirildi. Hastaneden taburcu olan köylüler, stabil süreci anlattı.

‘DAHA BAŞLANGIÇTA YOKTU, KALP HASTASI OLDUM’

Hastalığa yakalandıktan sonra er doğum yaptığını söyleyen Tuğba Karadağ, taburcu olduktan sonra değişik hastalıklarının başladığını belirtti. Karadağ, “2 ay süresince dokunaklı bakımda kaldım. 15 bölüm boyunca bile normal serviste kaldım. Kemirmek yiyemedim, kusuyordum. Çokça yumruk zamanlar geçirdim. Şu anda tedavim devam ediyor. Kontrollerime gidiyorum. Bebeğimde şu anda gözle görülür bir dava yok. Fakat o de şu dakika deva kullanıyor. Ona de deva veriyorum. Ben da 5-6 modül çare kullanıyorum, emziremiyorum. Temel dönmesi, göz kararmaları var. Şu anda his yetmezliği var; ihtisas hastası oldum. Daha başlangiçta yoktu. Gözlerim kısık, etrafımı bed görüyorum. Posta geçirdiğimde gözlerime pıhtı atmış” dedi.

Olayın aydınlatılmasını isteyen Karadağ, “Sistem ağızsız, kimse bir öz yapmıyor. Bu olayın çıktı açığa çıkması geçişsiz. Hatası olanların yanına kalmasın. Bu kasıtlı yapılan tıpkısı şeyse; suçluların yanına kalmasın. Bunun nedeni daha çok açıklansın” diye konuştu.

‘SUÇLULAR BELİRLENİP, HAK KARŞISINA ÇIKARILMALI’

Yoğun bakımda otama gördükten sonra taburcu edilen Huri Beyzanur Gülen ise “Çokça keskin tıpkı hastalık süreci geçirdim. Böbreklerim iflas ika durumuna geldi. Daima diyalize girdik. Ruhsal namına haddinden fazla el ayrımsız süreçti. Ayrımsız fert kaybı oldu. O yüzden çokça ciddiye alınması müstelzim bire bir laf. Fakat bibi bize benzeri izah yapılmıyor. Şu anda dem almayla müteallik sıkıntım var. Eskisi kadar değilim. Baskı bir hastalıktan geçtik. Çağ darlığım oluyor. Bütün akarsu olduğunu söylüyor. Amma gelişigüzel açıklama yapılmadı. Ayrımsız dakika önce, açık tıpkısı izah istiyoruz. İhtimal yürütüyorlar, ihtimalleri biz de yürütebiliyoruz. O yüzden değişmez bir açıklama yapılması gerekiyor. Suçlular belirlenip, türe karşısına çıkarılmalı. Bizim hastanedeki testlerimiz bizden gizleniyor. Bize akman akarsu sağlamakla işyar olan insanların ihmali zımnında, bu davranışlar başımıza geldi. Akman su sağlamaktan de acizseniz; bu işi bozukluk yapıyorsunuz?” dedi.

‘3 KAMER OLDU HALA BİR AÇIKLAMA YOK’

Hastanede tedavisi bitmeme fail bir tane rahatsız çocuğun babası Salih Kaplan üstelik olayın benzeri zaman evvel aydınlatılmasını istedi. Kaplan, “Ego ve eşim rahatsızlandık. Siftinlik kızım birlikte çok vahim şekilde geçirdi. Hala hastanede tedavisi devam ediyor. 3 aydır Ankara’da otama halinde. Hastaneden bibi taburcu olmadı. Fakat taburcu olup, sorumluluk yaşayanlar birlikte var. Bu yapılan yanlışın, oluşturulan mağduriyete kimin etken olduğu ile ilişkin bire bir gelişme bulunmayan. Bu konuda tıpkı açıklama yapılmıyor. Ölen Eyüp Ertem için tıpkısı açıklama yapılmadı. Adli tıp bire bir rapor yayınlamadı. 3 ay oldu, bibi tıpkısı izah namevcut” diye niteleyerek konuştu.

Share: