16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın iptila edilenleri Açıklaması

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki yer ve hareket yeri başvurularına ilgilendiren iptila edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilgilendiren alçalma edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Istifham: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını fora etmek, ülkemizi elan ileriye yısa etmek, gençlerimize çok elan güzelce yarınlar bırakabilmek için çalıştık, çalışmaya de bitmeme ediyoruz. Bu anlamda salgınla birlikte tedbir zincirindeki bozulmalar, global ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle kalan maliyetler barınma noktasında fahiş artışları de yanı sıra getirdi. Vekillik adına, TOKİ eliyle “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Istifham: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine kaç başvuru oldu?

“İlk Evim” toplumsal ev projesi kapsamında e-Fehamet ile Tarım Bankası ve Halk Bank üzerinden 10 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, zaruri evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın da referans süreçleri tamamlandı. Başvuru süreci 31 Ilk Teşrin’dahi tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Teşrinievvel tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Kasım tarihinde sona erecek.

Soru: Basamak gayeli yer sayısı ne kadar olacak?

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin yerine planlanan basamak gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde ev arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene aralık kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahibi muhtemelen olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 sene içerisinde bile etaplar halinde parçalanmamış arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Istifham: Hane arsalarının illere göre dağılımı şüphesiz olacak?

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız göz arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakarak, arsaların yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon bölük gayeli arsamızın bazı illerdeki dağılımı ise şöyle: “Bölük amaçlı arsaların, 50 bini İstanbul’üstelik, 100 bini Ankara’dahi, 25 bini İzmir’da, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’da, 25 bini Kayseri’üstelik, 30 bini Diyarbakır’birlikte, 28 bini Eskişehir’birlikte, 26 bini 700 Van’da, 23 bini Antalya’birlikte.”

Istifham: Toplumsal hane başvurusu eden vatandaşlar hane arsasına üstelik başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem üstelik bölük gayeli arsaya müracaat yapabilir. Seçme ikisinin üstelik kurasına katılabilir. Eğer ikisi şapadanak çıkarsa birini tercih edebilecek.

“Muktezi destekleri istisnasız seçme vatandaşımıza sunacağız”

Istifham: Bölük arsası düzlük vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk misil vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı müstahzar, ev yapmaya hazır arsa alternatifiyle bağan sağlık grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde zat evlerini ika imkanı sağlanacak. Bu arsaları, etraf fiyatlarının haddinden fazla altında ayrımsız bedelle ve faizsiz tıpkı şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı kayran vatandaşımız, burada belirlenen projeye uygun şekilde ve belirlenen müddet içre özlük evini yapabilecek. Lazım beceri ve türel destekleri, Bakanlık olarak, TOKİ adına ayrıcasız temas vatandaşımıza sunacağız. Lüp inşa sürecinde türe sahiplerine mimarlık ve mühendislik desteği dahi verilecek. Ayrıca, gine birlikte parsellerde adalet sahiplerinin çokluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda birlikte değme nev proje desteğini verecek. Hemen arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır arkaç getirip adalet sahibi vatandaşlarımızın görüntü ettikleri evi yapabilmeleri adına gerekli teknik destek de sağlanıyor.

Istifham: Baş Başa ve mutlak hane arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan yeryüzü aşkın brüt 150 metrekare konut yapmaya amelî özgür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yan yana parseller bulunuyor. Beraberinde parsellerde doğruluk sahipleri çoğunluk sağlar ve mensur üstüne arkalama talep ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar destek artı 4 moskof, 5 moskof geçmeyecek. Bağımsız parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilir. Bu yıl aralık ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahibi mahsus olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 sene içerisinde etaplar halinde arsaların altyapı çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Hane arsalarında ödemeler ne olacak?

Müstakil parseller, 192 bin 500 liradan başlayan bütün bedel ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği bire bir modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Paydaşlı parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan toplam değer ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 sene vadeyle ve faizsiz tıpkısı şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Bölük arsası düz ne antlaşma eş yaptırabilecek?

Tahsis edilen mutlak arsalar konusunda arsa tahsis tarihinden itibaren ilk sene içerisinde (altyapısı eksiksiz ise) basamak inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması yiyecek olacak. Alay Malay parseller amacıyla ad çekme çekimi yapıldıktan sonraları tapu senedinin tarihinden itibaren arz geç bir sene içre (altyapısı eksiksiz ise) konutunu yapmaya başlamaları ve mamure planı koşullarına bakarak birlik bloklar amacıyla medar hatim taban zemin seviyesini sunma geç 2 sene zarfında bitirmeleri araç olacak.

“2023’ün önceki çeyreğine büyüklüğünde tüm kuraların çekilmesi planlanıyor”

Istifham: Kuralar ne devir çekilecek?

2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde bölük ve arsalar amacıyla umum kuraların çekilmesi ve adalet sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Istifham: Ev arsasına kimler müracaat yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı koyulmak, 18 yaşını doldurmuş oluşmak, belediye sınırları zarfında oyalanmak veya o ilçe nüfusuna kayıtlı tevessül etmek (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Dalan ilçelerden rastgele birisinde ise Form ilçelerden herhangi birisi sınırı ortamında eğleşmek yahut kaymakamlık nüfusuna kayıtlı tevessül etmek. Gayrı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek yahut kaza nüfusuna mukayyet olmak) başvuru sarrafiye tarihi olan 10 Ekim 2022 tarihinden önceki projenin bulunduğu uray sınırları içerisinde eğlenmek yahut aşağıda belirtildiği kadar ilgili nüfusa kayıtlı oluşmak.

Istifham: 50 bin hisse senedi yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde kayran takanak. Proje kapsamında 50 bin aksiyon yeri için geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yeni iş yeri yapılacak. Kıytırık ve ölçülü ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Istifham: 50 bin hareket yerinin ödemesi bittabi olacak?

50 bin hisse senedi yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve gailesiz girişimcilere sunuyoruz. Bu hisse senedi yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına nazik katkı sunacak. 100 bine mail mülhak istihdam sağlayacak. Böylecene ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına hatırı sayılır katkı sunacağız. Tamir ve imalatla uğraşan süfli işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine kadar onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu endüstri/gelişim yeri alanlarımızla kıytırık işletmeciye bindi olacağız. Öz işini inşa etmek talip taze kardeşlerimizi dükkan ve bölüm sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri müracaat şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gelmek, projenin bulunduğu memleket nüfusuna mukayyet görünmek veya o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor tutmak, başvuru tarihi bakımından 18 yaşını doldurmuş koyulmak, Teknik Belgesi, İşyeri Açılış Belgesi, İlgili Hane Anahtar Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Tecim yapıldığına dair belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından aşağı çocukları mülkiyetinde gelişim yeri olmaması.

Soru: Toplumsal ev kampanyasının bölük satışı ve kira fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı başından itibaren ürettiğimiz içtimai basamak sayısını 2 milyona, başka projelerle birlikte cesamet adına ürettiğimiz konutlarda oturan yurttaş sayımızı da 10 milyonun üstüne çıkarmış olacağız. Kestirmece 900 bilyon lira envestisman değeri olan proje değişik sektörlerimizi da etkileyecek. 2 trilyon liradan aşkın kazançlı hareketliliğe misil açacak. Böylesine devasa tıpkısı envestisman ülkenin tamamında eş ve kira fiyatlarını düşüreceği kabilinden, vatandaşlarımızın konuta erişimini bile kolaylaştıracak. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında sefer açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki konut sahipliği oranını daha da artıracaktır.

Istifham: Sosyal konutların geçmiş temelleri hangi devir, nerelerde atılacak?

Içtimai konutlarımızın geçmiş temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ilk Teşrin’birlikte, Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak girmek için 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: