TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya demincek gastronominin başkenti tutmak amacıyla kolları sıvadı. Birçok medeniyetlere karı sahipliği özne Konya 10 bin yıllık kemirmek kültürünün tanıtımı için bu sene ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Hedef İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık yemek kültürünün tanıtımı amacıyla bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in yoğun demet gördüğünü söyledi. Başkan Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kabilinden daha çok inşallah gastronominin dahi başkenti olacak. Aynı payitaht şehir adına bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu sunma gür şekilde yapmak amacıyla çabalama sarf ediyoruz. Herkesi Gastrofest üzere Konya’ya davet ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın aşındırmak kültürünün tanıtımına katkı bulmak için bu yıl ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde gelişigüzel aktarılma on binlerce lezzet tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Şehremini Murat İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çok sayıda medeniyete karı sahipliği özne, üreten bire bir şehir olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarma etmek istediklerini ifade etti. Başkan Altay, ‘Hepinizin bildiği kabilinden haddizatında benzeri madde nerede üretiliyorsa orada yenir. Dolayısıyla Konya, bu ürettiklerini sunu iyicene şekilde sofraya sunmak amacıyla haddinden fazla kısık tıpkı himmet sarf etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu an itibariyle biz da gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya çaba ediyoruz. Çok vahim tıpkısı katılım var. Alelhusus şehir dışından çok yoğun benzeri katılma var. Bu vesileyle hele bölge coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi özellikle izah etmek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde ana temanın Ateşbaz-ı Iye olduğuna vurgu yapan Başbuğ Altay, ‘Konya denilince akla önceki gelen Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı bile Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Esasta Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Ege Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere seçme ant bu konuda bindi olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Kasaba Şehircilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Ege Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları amacıyla hemşehrilerim namına teşekkürname ediyorum.’ diye konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ ÇABUCAK ETLİEKMEKLE HUYSUZ DEĞİL’

Konya’nın bayrı bir aşındırmak kültürüne ehil olduğunu ancak artık etliekmekle tanındığını dile getiren Başbuğ Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince en eke yemek etliekmek. Hepimizin bile sunma haddinden fazla sevdiği’ Ama Konya’yı vakit kaybetmeden etliekmekle yakalamak iri benzeri haksızlık evet. Konya’nın coğrafi işaretli ürün referans sayısı 100. Şu ana büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Nedeniyle Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, köhne peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kabil sac arası başta girmek üzere; höşmerim helvası gibi tatlılarımızı ve içeceklerimizi dahi görebileceğiniz aynı curcuna hazırladık.?

‘GASTROFEST YEMEDEN IÇMEDEN BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ ÜSTELIK DOYURACAK’

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te aşındırmak dışında çeşitli sosyal etkinliklerin birlikte hazırlandığına bel eden Başbuğ Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun için az buçuk de gönülleri doyuracak amal bile yapıyoruz. Hele kollar üzere eke etkinlik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı düzenli aynı departman bekliyor. Muamele akşamına kadar Konya’da gastronomi namına gelişigüzel şey var.’ dedi.

‘KONYA 365 DÖNÜŞ ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Başbuğ Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında koskocaman ayrımsız saha edindiğine dikkat çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kadar bundan sonra üstelik inşallah gastronominin ayrımsız başkenti olacak. Aynı başkent site olarak bu konuda dahi üstümüze düşen sorumluluğu bildirme bol şekilde tercüman olmak amacıyla çabalama gider ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diye niteleyerek üzülmeyin. Konya 365 çevrim görüşme edilebilecek tıpkısı site?Share: