CHP’li Endişe, “Sgk’daki İlaç ve Tıbbi Cihaz Soruşturmasını” Anımsattı: “Yolsuzluğun Boyutu Nedir?”

CHP Adana Saylav Burhanettin Endişe, sabık eylül ayında “SGK’bile milyarlarca teklik yolsuz çare ve tıbbi cihaz ödemeleri yapıldığına” ait iddialar üstüne başlatılan soruşturmayı baştan TBMM gündemine taşıdı. Endişe, Faaliyet ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e “SGK’bile başlatılan anket hangi aşamadadır? SGK’daki yolsuzluğun boyutu nedir” sorularını yöneltti.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Endişe, güzeşte eylül ayında “SGK’birlikte milyarlarca liralık usulsüz tılsım ve tıbbi cihaz ödemeleri yapıldığına” ait iddialar üstüne başlatılan soruşturmayı yeniden TBMM gündemine taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Bulut, “SGK’üstelik başlatılan usulsüzlükle ilişik soruşturmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu şirketin de geçmiştir. Yolsuzluk soruşturması devam ederken Kılavuzluk ve Denet Kat Başkanı Mustafa Bilgili görevinden münfail namına yönetmelikte farklılık yapılarak 2015 yılında AKP’den mebus aday adayı olan, Soylu’nun sakat mesai arkadaşı Hukuk Müşaviri Oğuzhan Uğurlu getirilmiştir” dedi.

CHP’li Bulut, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda bürokratların görevden alınmasının gerekçesini sorduğunda Vekil Bilgin’in “Bakanlığa geldiğimizden bu tarafa, bu yolsuzlukla ait iddiaların üstüne gittik. Doğrusu, bu bürokratları değiştirmemiz doğrudan doğruya bu mücadelede elan deli dolu tıpkısı takım kurma arayışından dolayıdır; elimize vasıl bilgilerden, soruşturmalardan kaynaklanmaktadır. Neticelendiği antlaşma da kamuoyunun doğrusu bilgisine sunacağımdan tereddüdünüz olmasın” yanıtını verdiğini anımsattı.

Keder, Vekil Bilgin’in soruşturmanın başlatılmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen kamuoyuna seçme bilgilendirme yapmadığını belirtti.

CHP’li Endişe, Çalışma ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e, “SGK’birlikte başlatılan sormaca hangi aşamadadır? Yolsuzlukla ilgilendiren birçok kişiye anket açılmıştır? Yolsuzlukla ait yargıya derk ettirilen değme dosya bulunmakta mıdır? SGK’daki yolsuzluğun boyutu nedir? Soruşturmada adı güzeşte hangi şirketlere ne büyüklüğünde ukubet kesilmiştir?” sorularını yöneltti.

Share: