Hakkarili güreşçiler, kamp kurdukları 2 bin 500 rakımlı mezrada müsabakalara hazırlanıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki 2 bin 500 rakımlı mezrada dinlenme kampı kuran 18 pehlivan sargaç, balyoz, basak, tahtadan kızak, kütük, keyif balyaları ve taşlarla antrenman yaparak Türkiye Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde vazifeli güreş antrenörleri Ahmet Yunus Alp ve İshak Altıntaş’ın kırıcı depolamaları ve kondisyonlarını güçlendirmelerini istediği sporcular, kurumun desteğiyle Armutdüzü köyü Korunak mezrasına götürüldü.

Mezrada ateş parçası Işıklı Altıntaş’ın evine yerleşen yaşları 11-17 beyninde mütebeddil sporcular, antrenörleri Yiğit ve Altıntaş’ın eşliğinde kamp kurarak millî müsabakalar için antrenman yapmaya başladı.

Evin yakınındaki alanda sabah saatlerinde antrenmanlara başlayan güreşçiler, antrparantez mektup okuyup zeka geliştirici oyunlarla zamanlarını verimli değerlendiriyor.

Sami Izdırap: “Güzeşte hafta birlikte sporcularımızı kamp amacıyla apayrı yere göndermiştik”

Sporcuları mülakat fail Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Sami Incitici, yaptığı açıklamada, gençlerin mukavim coğrafyada doğayla iç içe antrenman yaptıklarını söyledi.

Sporculara müzaheret etmek üzere ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Izdırap, “Sporcularımızı Türkiye Şampiyonası’na hazırlıyoruz. Geçen hafta birlikte sporcularımızı dinlenme kampı amacıyla bambaşka yere göndermiştik. Burada çok kısık bire bir düzentileme ve emek var. Emeği sabık hocalarımıza teşekkürname ediyorum. Sabahın 5’inde kalkıp antrenman yapıyorlar. Kahvaltıdan sonradan pusula okuma ve zeka ihya oyunları oynuyorlar. Yüksekova’üstelik spor yaygınlaşıyor. Türlü branşlarda sporcu yetiştiriyoruz. Allah’ın izniyle Yüksekova sporla mezkûr tıpkısı site olacak.” diye konuştu.

Güreş antrenörü Ahmet Yunus Kahraman dahi eskimemiş tür koronavirüs salgını zımnında ilk etapta sportmen bulmakta müşkülat yaşadıklarını fakat diğer antrenörlerle çocukları spora yönlendirmeye çalıştıklarını kaydederek, “60’a mümasil faal sporcumuz var. Bunlardan kalburüstü ve gelecek vadeden 18 sporcumuza yönelik 2 bin 500 rakımda 15 günlük kamp düzenledik. Cahillik ve İlçe Müdürlüğü da bize imkan sağladı. Kızağımız, taşlarımız, kütük demir, gizler balyaları ve merdiven var. Pres şartlarda alıştırma yapıyoruz. Faziletkâr irtifada çocukların nefesi imdi açılıyor. O yüzden burayı tercih ettik. Sporcularımız burada gösterişli depoluyor, onların dayanıklılığını sağlıyoruz. Antrenmanlarımız kuvvet, atiklik, peklik ve atiklik üzerine geçiyor. Hedefimiz Türkiye Şampiyonası’nda paye elde edip uluslararası şampiyonalarda bayrağımızı dalgalandırmak.” ifadelerini kullandı.

Sporculardan Jir Aras Kızıldoğan ise faziletli rakımlı bölgede antrenmanlarını sürdürdüklerine dikkati çekerek, “Hocalarımız bize çokça yardımcı oluyor. Burada kızakla birbirimiz çekiyoruz, balyozla lastiğe vuruyoruz, kütükleri kaldırıp indiriyoruz, koşun yapıyoruz, tezkere okuyoruz ve zeka oyunları oynuyoruz. Türkiye ve dünya şampiyonalarına hazırlanıyoruz. Hocalarımıza teşekkürname ediyoruz. Bu proses bizim amacıyla haddinden fazla zer ve evire çevire geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sporculara evini açan Münevver Altıntaş bile sporculara yardımcı olmak için evini açtığını belirterek, “Çocukların çalışmalarına bakıyorum. İhtiyaçları olunca onlara apotr oluyorum. Sporcularımızı haddinden fazla seviyorum. Onlara gereç getiriyorum, yemek yapıyorlar. Zamanları burada sunturlu geçiyor. Ego birlikte onları burada gördüğüm için keyifliyim.” diye konuştu.

Share: