Sırbistan-Kosova ‘araç plakası’ krizinde potansiyel farkı yükseldi

Avrupa Birliği Aut İlişkiler ve Güvenlik Politikası Faziletkâr Temsilcisi Josep Borrell Fontelles bugün açıklama yaparak Sırbistan ile Kosova arasındaki ‘plaka gerginliği’ toplantısının sonucunun manzara kırıklığı yarattığını belirtti. Mavera yandan Kosova’daki SU Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX Kosova) görevlilerinin Kosova’da alarma geçtiği ve durumu yakından izlem ettiği belirtildi.

Kosovalı yetkililer bölgelerinde bulunan etnik Sırpların, Sırbistan marifetiyle verilen açar plakalarını tasdik etmelerini istemiş, Kosova plakası kullanmaları gerektiğini rapor etmişti. Ancak Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığı için nitelik tırmanmıştı. Avrupa Birliği gerginliğin tırmanmaması amacıyla Priştina ile Belgrad beyninde müzakere toplantısı düzenlemiş, genişlik çözüme ulaşmamıştı. Kosovalı yetkililer plakaları doğrulama etmeyenlere bugün itibariyle 150 Euro para cezası keseceğini açıkladı.

Borrell, toplantının sonucunun görüntü kırıklığı yarattığını ifade ederek NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg’i son durum için bilgilendirdiğini belirtti. Kosova’daki AB sivil misyonluğu kendisine aşina EULEX Kosova’nın sahada olduğu, durumun ciddiyetini koruduğu ve çabukluk olaylarının yırtık verebileceği belirtildi.NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg, Borrell ile konuştuğunu belirterek “Plak anlaşmazlığını çözmenin cins olmaması bizi tayf kırıklığına uğrattı. Şimdi bastırık ve yararcı analizör zamanı. Gerginlikten kaçınılmalıdır. NATO KFOR alesta olmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı. NATO’nun barış gücü adına bölgede görev eden NATO KFOR, EULEX Kosova ile alay malay sahada görev yapmaya, durumu takip etmeye devam ediyor.

Share: