Baytar hekimleri dahi şaşırttı: Köpeğin mesanesinden 55 nüsha taş bundan sonra

Adana’üstelik, idrarını kanlı yaptığı şikayetiyle sahibi aracılığıyla kliniğe götürülen 3 yaşındaki Terrier cinsi köpeğin mesanesinden çıkarılan taşlar, ameliyatı gerçekleştiren veteriner hekimleri bile şoke etti. ‘Biber’ isimli alımlı köpeğin lüzum kesesinden 15 tane 2,5 santim iriliğinde, 40 pare de nohut kadar taş çıktı.

Sahibi Kağan Boloğlu eliyle Seyhan ilçesine tutkun Sümer Mahallesi’ndeki kliniğe getirilen Biber’in, sonuç tıpkısı aydır idrarını hunriz yaptığı bilgisi verildi. Çekilen röntgen ve yapılan tahlillerin peşi sıra ameliyata alınan Biber’in mesanesinde vadi düz 55 nüsha irili ufaklı ahcar, Veteriner Doktor İsmail Serdar Sayar ve ekibini hayrete düşürdü.

33 almanak baytar doktor olduğunu ve ilk defa hakeza tıpkı vaka ile karşılaştığını tamlayan Sayar, “15 pasaj 2,5 santim iriliğinde, 40 kıta dahi nohut kadar taş çıkardık. Bir Türkiye’de yepyeni ayrımsız madde bu. Tahminî 1,5-2 santimlik tıpkı kesiyle bütün taşları temizleyerek gereklilik torbasını kapattık. Elan önceki birlikte benzer ameliyatlar yaptık; ancak normalinde 2-3 taneye rastlıyorduk. Bu ahcar, hayvanın içtiği sudan, aldığı gıdadan meydana geldiği kadar, vücudu da kendiliğinden üretebiliyor. Biber, şu dakika bozuk sağlığına kavuştu” dedi. – ADANA

Share: