TSK’nın çekicilik harekatı Rusya’yı tasalı etti: Ankara harekat öncesi bilgelik vermedi

Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’yi Suriye’dahi ‘aşırı askeri güç’ kullanmaktan kaçınmaya ve ılım göstermeye çağırdı. Acımasız fen ajansı RIA’nın aktardığına göre Moskova yönetimi, Türkiye’nin ‘Kürt sorununa barışsever bire bir çözüm araması gerektiğini’ bildirdi.

“ANKARA BİZE HERHANGİ BİR BİLGİ VERMEDİ”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) başlattığı çekicilik harekatı üstüne Ankara’nın kendilerine ilkin bilgelik vermediğini belirten Lavrentyev, “Türk meslektaşlarımıza, Suriye’nin çabucak kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, cemi topraklarda gerilimin tırmanmasını önlemek amacıyla mukannen ayrımsız ılım göstermeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN “BİZLER İCAZETLİ ÇALIŞMIYORUZ” DEDİ

Şimendifer ziyareti dönüşü basın mensuplarına açıklamalarda kâin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Tığ bu operasyonla ilişkin ne Sayın Biden’la hangi Sayın Putin’le seçme ziyaret yapmış değiliz. Bihakkın bu olayda da olduğu üzere, her ant söylüyoruz ya, ayrımsız geceleyin akılsız gelebiliriz. Türkiye’nin güvenlik teşkilatı, bizler icazetli çalışmıyoruz. Biz eğer tıpkı aşama atacaksak bunun kararını veririz ve bu adımı da atarız. Bu konuda Amerika daha çok bizi bilmesi geçişsiz. Herhalde biliyordur. Bundan ahir süreçte filhakika bizim çok daha yüce adımları azimli tıpkısı şekilde bittabi atacağımızı, atmamız gerektiğini üstelik inşallah hepsi görecek” ifadelerini kullanmıştı.

Share: